Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. august 2022, 14:00

Sulík o koaličnej kríze

Ak by to bol osobný spor, odišiel by som už vtedy, keď ma Matovič nazval idiotom

Ak by to bol osobný spor, odišiel by som už vtedy, keď ma Matovič nazval idiotom

Richard Sulík. Foto: TASR

Ďalšie rokovanie koalície k vládnej kríze by malo byť v sobotu. Za ľudí chce požiadať ministra hospodárstva, aby odišiel až po zime.

Aktualizované o 17.00 h.

Ďalšie koaličné rokovanie o riešení vládnej krízy bude v sobotu dopoludnia vo vládnom hoteli Bôrik. Zvoláva ho premiér Eduard Heger. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

Podľa šéfa Sme rodina Borisa Kollára sa rokovanie posunulo, aby po dovolenke mohol prísť predseda SaS Richard Sulík.

Požiadavka Za ľudí na Sulíka

Strana Za ľudí v stanovisku zopakovala, že presadzuje pokračovanie štvorkoalície. Kritizujú možný odchod ministra hospodárstva Sulíka v čase vrcholiacej energetickej krízy v Európe. „Na koaličnom stretnutí tento týždeň budeme žiadať Richarda Sulíka, aby – ak chce tak veľmi odísť – odišiel z vlády až po zime, ktorá bude najhorším obdobím, aké EÚ počas svojej existencie zažila,“ uviedla strana.

Ako informuje TASR, zástupcovia SaS na stretnutie prídu. Avizoval to v piatok Sulík, potvrdil to aj hovorca Ondrej Šprlák.

„Vyjednávací tím SaS sa zúčastní aj na ďalšom rokovaní o budúcnosti koalície. Stále trváme na našej požiadavke, ktorú schválila aj republiková rada, a teda že vyjednávací tím je splnomocnený vyjednať novú koaličnú zmluvu, z ktorej jednoznačne vyplynie, že Igor Matovič ako pôvodca veľkej väčšiny problémov doterajšej koalície nebude súčasťou vlády,“ uviedol hovorca pre TASR.

Odkazy cez facebook

OĽaNO a SaS si v súvislosti s koaličnou krízou vymieňajú odkazy cez sociálne siete. Igor Matovič cez víkend na sociálnej sieti pripomenul koaličnú zmluvu, v ktorej sa podľa neho hovorí, že keď ktorýkoľvek koaličný partner s čímkoľvek nesúhlasí, môže to zablokovať vetom.

„Keďže SaS do posledného hlasovania o vete prezidentky ani raz veto nepoužila – logicky – nemohlo prísť k akémukoľvek porušeniu pravidiel a SaS celý postup aj obsah balíčka odtolerovala,“ napísal.

„Strana SaS považuje argument OĽaNO o tom, že sme ich spoluprácu s fašistami pri prelamovaní veta prezidentky mohli vetovať, za nepravdivý a zavádzajúci,“ reagovala SaS a pripomenula, že Matovič aj verejne tvrdil, že balíček SaS vetovať nemôže, pretože je v súlade s programovým vyhlásením vlády.

„Partneri uznali len naše veto na zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia,“ skonštatovala SaS a na sociálnej sieti zverejnila aj zostrih Matovičových vyjadrení k použitiu veta.

Na toto stanovisko popoludní opäť reagovalo OĽaNO s tým, že SaS v dôvodoch vypovedania koaličnej zmluvy zavádza.

„Tvrdenie, že predseda SaS nevetoval prorodinný balíček preto, lebo sa obával, že nebude veto SaS akceptované, je úsmevné. Toto tvrdenie zaznelo aj na poslednom stretnutí koaličných strán s SaS, kde sa všetci prítomní aj zástupcovia strany SaS zhodli, že nikdy nenastala situácia, keď by akékoľvek uplatnené veto strany SaS nebolo akceptované ostatnými partnermi v koalícii,“ tvrdí hnutie.

OĽaNO uviedlo, že vypovedanie koaličnej zmluvy a hrozba rozbitia vlády zo strany SaS prišli bez varovania pred hlasovaním o rodinnom balíčku. „Vedenie SaS sa predtým nikdy ani len nepokúsilo vetovať proces, obsah a ani rokovanie s opozíciou pri tomto zákone. Práve naopak, SaS priamo ústami predsedu Richarda Sulíka na koaličnej rade dala súhlas na rokovanie s opozíciou: ‚My vám to nepodporíme, ale ak chcete, presaďte si to s opozíciou a my ako gesto dobrej vôle to nebudeme považovať za porušenie koaličnej zmluvy.‘ Bohužiaľ, stal sa pravý opak.“

Matovičovo hnutie vyzýva SaS, aby ustúpili od svojich ultimatívnych požiadaviek, „zjavne postavených na krivých obvineniach“.

„Alebo na rovinu prezentovali verejnosti skutočné dôvody, ktoré ich k povaleniu vlády vedú,“ dodali.

Inzercia

Igor Matovič aj dnes dopoludnia opäť cez facebook poslal odkaz Richardovi Sulíkovi. „Držím palce každému, kto sa bude nasledovné dva týždne ešte snažiť zabrániť SaS v dokonaní ‚diela‘. Ja na to silu po tých 11 rokoch skúseností nemám,“ napísal v statuse. 

Kritizoval v ňom liberálov, že chcú „povaliť ďalšiu protikorupčnú vládu“. „Rišo, skús tentokrát prvýkrát urobiť krok späť a zachrániš Slovensko pred vládou mafie Smeru a Hlasu s kovanými fašistami z Republiky,“ vyzýva líder OĽaNO.

Piatkové stretnutie vo vládnom hoteli Bôrik finálne riešenie neprinieslo.

Predsedníctvo a poslanci OĽaNO ešte predtým vyhlásili, že Matovič ostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od SaS.

Liberáli zopakovali, že pokiaľ Matovič neodíde do konca augusta z vlády, ministri za SaS podajú demisiu.

Podľa liberálov nejde o osobný spor

SaS tvrdí, že v koaličnej kríze nejde o osobný spor Igora Matoviča s Richardom Sulíkom.

„Ak by išlo o osobný spor, tak z vlády odídem už vtedy, keď ma Igor Matovič nazval idiotom. Napriek všetkým urážkam a klamstvám, na ktoré už vyše roka nereagujem a nad ktoré som sa povzniesol, som navrhol Igorovi Matovičovi ešte minulý rok zakopať vojnovú sekeru. Ponúkol som mu spoluprácu a uistil som ho, že môže rátať s plnou podporou poslaneckého klubu. To platilo aj v prípade veľkej investície Volva na Slovensku, keď som mu navrhol, aby so mnou išiel do Göteborgu a následne sa zúčastnil na tlačovej besede. To všetko boli kroky na to, aby sa naše vzťahy znormánili. Toto by predsa nerobil niekto, kto by mal s tým druhým osobný spor,“ priblížil predseda SaS Richard Sulík.

Podľa podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga nedokáže Igor Matovič prijať čo len náznak kritiky.

„Tak ako svoje statusy venoval pani prezidentke, pani Baťovej, vedcovi Čekanovi či šéfredaktorovi Aktualít, teraz ich venuje Richardovi Sulíkovi. Namiesto toho, aby priznal svoje chyby a nechal dovládnuť štvorkoalíciu, tak z toho robí osobný spor, prehlbuje vládnu krízu a je prilepený na stoličke. Ako máme my spraviť krok späť, keď tento človek, ktorý sa v jeden deň ospravedlní za všetky hriechy, o ktorých ani nevie, a na druhý deň svojím statusom douráža megainvestíciu Volva, len potvrdzuje, že s ním sa jednoducho vládnuť nedá?“ pýta sa minister školstva.

Kollár: Pokiaľ SaS odíde, realitou bude menšinová vláda

K aktuálnej situácii sa dnes vyjadril aj šéf Sme rodina Boris Kollár. „Keď Sulík odíde, menšinová vláda bude faktom. Začiatkom septembra máme schôdzu v parlamente. Bude záležať na tom, ako sa bude k menšinovej vláde správať SaS. Či bude ochotná nám pomôcť otvoriť parlament, aby bol uznášaniaschopný,“ povedal Kollár novinárom s tým, že sa dajú prijímať zákony aj s menším počtom poslancov, pretože na hlasovaní nezvyknú byť prítomní všetci.

„Dá sa vládnuť, pokiaľ sa SaS bude tváriť, že nechce povaliť túto vládu,“ skonštatoval.

Ak bude SaS konať spolu s opozíciou napríklad tak, že budú vyvolávať v parlamente neuznášaniaschopnosť, treba sa podľa Kollára rozprávať o tom, že takáto vláda nemôže fungovať. „Treba sa postaviť pred ľudí a povedať, že sme to nezvládli a poďme do predčasných volieb,“ vyhlásil. Vláda podľa neho nemôže len „kúriť a svietiť“ v čase zvyšovania cien potravín či energií, keď treba pomáhať ľuďom.

Považuje za schizofréniu, keď niekto odíde z vlády, nebude ju podporovať a zároveň by nepodporil predčasné voľby. Kollár zopakoval, že je za to, aby táto vláda dokončila volebné obdobie v štvorkoalícii.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.