Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. august 2022, 12:07

Neohlásené vojenské cvičenie Číny

Taiwanská prezidentka prijala členov Kongresu, Peking to označil za provokáciu

Taiwanská prezidentka prijala členov Kongresu, Peking to označil za provokáciu

Členovia americkej delegácie. Foto: TASR/AP

Čína ohlásila nové vojenské cvičenie v okolí Taiwanu s cieľom zvýšiť nátlak na tento ostrov i na USA.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prijala v pondelok v prezidentskom paláci delegáciu z amerického Kongresu. Táto návšteva opätovne vyvolala napätie medzi Taiwanom a Čínou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Poslanci Kongresu, ktorí pricestovali v nedeľu, sa v pondelok stretli aj s taiwanskými zákonodarcami. Táto dvojdňová návšteva je súčasťou ich dlhšej cesty po indotichomorskej oblasti. Na Taiwane majú rokovať o vzťahoch s USA, o regionálnej bezpečnosti, o obchode a globálnych dodávateľských reťazcoch a o klimatickej zmene.

Peking túto návštevu označil za ďalšiu „provokáciu“ a ohlásil nové vojenské cvičenie v okolí Taiwanu s cieľom zvýšiť nátlak na tento ostrov i na USA.

Hovorca čínskeho ministerstva obrany hovoril o "otvorenom porušení" dohôd medzi Čínou a Spojenými štátmi a o narušení zvrchovanosti a územnej celistvosti Číny. Manévre námorných a vzdušných síl Číny v okolí Taiwanu majú podľa hovorcu slúžiť ako odstrašujúci prostriedok. Jeho krajina je podľa jeho slov odhodlaná brániť svoju zvrchovanosť a rázne zakročiť voči akejkoľvek forme separatizmu na Taiwane i voči pokusom o zahraničné zásahy.

Taiwan 2. augusta navštívila predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová. Peking to označil za provokáciu a následne zvýšil hospodársky a vojenský nátlak na tento autonómny ostrov. V jeho okolí usporiadal niekoľkodňové vojenské cvičenia.

Čína pokladá Taiwan za súčasť svojho územia a opakovane už vyhlásila, že je v prípade potreby pripravená vojensky zasiahnuť.

Inzercia

K Taiwanu letia čínske stroje

Pätnásť čínskych vojenských lietadiel v priebehu pondelka preletelo cez takzvanú Davisovu líniu prechádzajúcu stredom Taiwanského prielivu medzi pevninskou Čínou a Taiwanom, informovalo taiwanské ministerstvo obrany. Čína v pondelok zorganizovala vojenské cvičenie v blízkosti Taiwanu ako reakciu na návštevu delegácie amerického Kongresu v Tchaj-peji.

Podľa vyhlásenia čínskej armády bolo cvičenie zamerané na odstrašenie Taiwanu a Spojených štátov, ktoré „pokračujú v politických trikoch s cieľom podkopať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive“.

Hovorca čínskeho ministerstva obrany Wu Čchien vyhlásil, že návšteva americkej delegácie na Taiwane je krokom proti zvrchovanosti a územnej celistvosti Číny. Tá považuje Taiwan za súčasť svojho územia.

„Čína podnikne rázne kroky na obranu svojej zvrchovanosti a územnej celistvosti," povedal hovorca ministerstva čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin. Dodal, že táto iniciatíva „hŕstky amerických politikov pokúšajúcich sa spochybniť zásadu jednej Číny je odsúdená na neúspech“.

Taiwan 2. augusta navštívila predsedníčka Snemovne reprezentantov Kongresu USA Nancy Pelosiová. Peking to označil za provokáciu a následne zvýšil hospodársky a vojenský nátlak na tento autonómny ostrov. V jeho okolí usporiadal niekoľkodňové vojenské cvičenia.

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.