Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2022, 12:05

Vo Francúzsku vyšetrujú Babiša v súvislosti s praním špinavých peňazí

Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére.

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti (PNF) začal s bývalým českým premiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí.

Francúzske úrady začali vyšetrovanie ešte vo februári 2022. Zameriava sa na spôsob, akým Babiš nadobudol nehnuteľnosti v mestečku Mougins na juhovýchode Francúzska, v departemente Alpes-Maritimes.

Bývalý premiér mal v roku 2009 financovať vily na francúzskej riviére v hodnote asi 350 miliónov českých korún (viac ako 14 miliónov eur) cez transakcie firiem v daňových rajoch.

Dokumenty z Pandora Papers podľa francúzskeho denníka Le Monde ukazujú, že Babiš si nehnuteľnosti kúpil cez spoločnosť sídliacu v Monaku, ktorú vlastní offshorová firma v Spojených štátoch.

Táto spoločnosť si na kúpu domov v Mougins zobrala pôžičku vo výške 15 miliónov eur od ďalšej offshorovej spoločnosti, ktorá je registrovaná na Britských Panenských ostrovoch.

V oficiálnych francúzskych dokumentoch sa však pôžička neuvádza. Suma mala byť podľa Le Monde zaplatená v hotovosti. Odvolávajú sa na kúpnu listinu, ktorú mali k dispozícii.

Andrej Babiš sa vlani po vypuknutí kauzy s komplikovaným nákupom nehnuteľností vyjadril, že o pranie špinavých peňazí nešlo. Okolnosti transakcie preveroval aj český Finančný analytický úrad (FAÚ), podľa ktorého na kúpu neboli použité špinavé peniaze. Prípadom sa potom začala zaoberať aj Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.