Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2022, 12:07

Nemecký kancelár Scholz

Ukrajinu podporujeme a sme pripravení, že vojna zasiahne celý svet

Ukrajinu podporujeme a sme pripravení, že vojna zasiahne celý svet

Nemecký kancelár Olaf Scholz. Foto - TASR/AP

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz oznámil pokračovanie v rozsiahlej podpore zo strany Nemecka pre Ukrajinu v jej boji proti ruskému útoku. Vojnu označil za najväčšiu výzvu súčasnosti.

"Ukrajinu podporujeme finančne a sme pripravení, že to, čo je spojené s touto vojnou, zasiahne celý svet a, samozrejme aj Európu i našu krajinu," povedal Scholz v Berlíne na svojej prvej letnej tlačovej konferencii.

Ruská vojna na Ukrajine si podľa spolkového kancelára aj naďalej vyžaduje prijímanie ďalekosiahlych rozhodnutí o podpore Ukrajiny v jej boji za nezávislosť.

Nemecká vláda to dosahuje aj prostredníctvom dodávok zbraní, čo je porušením dlhoročnej zásady spolkovej republiky neposkytovať zbrane do oblastí konfliktu, pripomenul.

"Budeme v tom pokračovať aj najbližšom období," povedal Scholz, avšak podrobnosti o ďalších dodávkach zbraní neposkytol.

Rusko musí podľa jeho slov pochopiť, že jeho konanie nemôže smerovať k nadiktovanému mieru – čo bolo pravdepodobne počiatočným úmyslom ruského prezidenta (Vladimira Putina) a jeho hlavných politických síl.

Scholz vyjadril presvedčenie, že Nemecko vynaloží úsilie a prijme všetky možné opatrenia s cieľom vyvodiť voči ruskému prezidentovi Putinovi zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.