Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. august 2022, 11:42

Gröhling bude rokovať s Matovičom o financiách pre školy kvôli drahším energiám

Začiatkom augusta rezort školstva požiadal formou rozpočtového opatrenia o zvýšenie rozpočtu o 20 miliónov eur pre verejné vysoké školy a vyše 36 miliónov eur pre regionálne školstvo, teda pre základné a stredné školy.

V piatok to potvrdil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS).

„Budúci týždeň mám stretnutie na ministerstve financií," uviedol šéf rezortu školstva. Poukázal tiež, že o tomto stave informoval aj predsedu vlády Eduarda Hegera.

Gröhling povedal, že hneď ako na začiatku kalendárneho roka pocítili, že je problém s energiami, oslovili všetky subjekty, ktoré sú v sieti, aby rezortu školstva vydokladovali zvýšené náklady na energie.

„To všetky subjekty urobili a spracovali sme z toho sumár. Pre regionálne školstvo sme 24. januára žiadali 40 miliónov eur, ktoré by mali pokrývať energie," povedal minister školstva. Ako doplnil, rezort financií vtedy vyčlenil 40 miliónov eur, ktoré však použili na príspevok pre žiakov, nebolo to na energie.

Ďalšiu žiadosť rezort školstva podal 15. februára a smerovala k verejným vysokým školám, pričom bola v hodnote takmer 15 miliónov eur. Tá však bola podľa ministra koncom februára zamietnutá. "Ďalšia žiadosť išla koncom apríla v hodnote 51 miliónov eur, z toho pre základné a stredné školy v sume viac ako 36 miliónov eur a pre verejné vysoké školy to bolo viac ako 14 miliónov eur," ozrejmil Gröhling s tým, že v tom čase sa začali aj rokovania o platoch v školstve.

Následne rezort školstva podľa slov ministra opätovne požiadal školy, aby aktualizovali dáta, pretože od januára do apríla, respektíve mája, sa mohli zmeniť. Aprílovú žiadosť nahradil rezort školstva novou, ktorú poslal na ministerstvo financií 4. augusta. Pre verejné vysoké školy žiada 20 miliónov eur a pre regionálne školstvo 36 miliónov eur.

„Budeme čakať, aká bude odpoveď. V pondelok budem mať stretnutie na ministerstve financií," poukázal minister školstva s tým, že ide o finančné náklady, ktoré by mali dostať školy automaticky.

Zároveň dodal, že si nevie predstaviť, ako v októbri alebo v novembri, ak neposkytnú týchto 50 miliónov eur na energie, budú školy fungovať.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 58 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.