Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2022, 17:43

Praha má novú baziliku

Čestný titul dostal Kostol sv. Ľudmily vo Vinohradoch

Čestný titul dostal Kostol sv. Ľudmily vo Vinohradoch

Foto - Facebook

Slávnostné vyhlásenie by sa malo konať v polovici septembra.

Českej televízii to v stredu potvrdil hovorca pražskej arcidiecézy.

Čestný titul bazilika sa prepožičiava významným kostolom podľa uváženia hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Na svete má tento titul 1861 kostolov, v Česku je ich najnovšie 16.

„Môžem potvrdiť, že Kostol svätej Ľudmily bol v utorok rozhodnutím pápeža Františka povýšený na baziliku minor. K slávnostnej promulgácii, teda k vyhláseniu, dôjde pravdepodobne na sviatok svätej Ľudmily 16. septembra," uviedol hovorca pražskej arcidiecézy Stanislav Zeman.

Novogotický Kostol svätej Ľudmily, postavený koncom 19. storočia, je jednou z dominánt pražskej mestskej časti Vinohrady. Jeho tvorcom je architekt a reštaurátor Josef Mocker.

Bazilika minor (menšia bazilika) je osobitný čestný titul udeľovaný pápežom od 18. storočia väčšinou významným pútnickým miestam. Prepožičanie titulu má posilniť väzby jednotlivých kostolov s rímskym pápežom a vyzdvihnúť ich význam pre okolie.

Kostol svätej Ľudmily sa stane piatou pražskou bazilikou. Prvým českým kostolom s týmto titulom bolo pútnické miesto Svätá Hora pri meste Příbram, ktorému ho v roku 1905 udelil pápež Pius X.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Voľný vstup do múzeí a galérií v gescii ministerstva kultúry sa presúva na prvú stredu v mesiaci. Dosiaľ bolo možné využiť bezplatný vstup prvú nedeľu v mesiaci. Zmena dní s bezplatným vstupom je podľa rezortu kultúry iniciatívou samotných múzeí a galérií. (tasr)

pred 2 hodinami

Európska únia zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych referend na Ukrajine. Hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella Peter Stano uviedol, že všetci ľudia, ktorí sa na referendách podieľali, budú čeliť následkom. (tasr)

pred 3 hodinami

Maďarská prezidentka Katalin Nováková pricestuje na prvú oficiálnu návštevu Slovenska. V piatok sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Diskutovať budú aj o energetickej kríze. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.