Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2022, 16:08

Výbuchy na Kryme spôsobili ukrajinské špeciálne sily, tvrdí predstaviteľ Kyjeva

Výbuchy na Kryme spôsobili ukrajinské špeciálne sily, tvrdí predstaviteľ Kyjeva

Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym. Foto - TASR/AP

Vladimir Putin už dávnejšie varoval, že prípadný pokus Kyjeva zmocniť sa Krymu vojensky by sa stretol s tvrdou odozvou Ruska.

Utorkové výbuchy na ruskej leteckej základni Novofedorivka na Kryme spôsobili ukrajinské špeciálne jednotky.

Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ v rozhovore pre americké noviny The Washington Post odmietol prezradiť podrobnosti, avšak potvrdil účasť ukrajinských síl na incidente.

Ukrajinská armáda v oficiálnom vyhlásení uviedla, že pri výbuchoch na základni Novofedorivka bolo zničených deväť ruských lietadiel. K zodpovednosti za výbuchy sa však neprihlásila.

Istý americký predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity povedal americkému denníku, že útok zrejme uskutočnila ukrajinská armáda, avšak nepoužila pri tom americké zbrane.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zas vyhlásil, že séria výbuchov na ruskej základni mohla byť dielom partizánskych sabotérov.

Pri explóziách zahynul najmenej jeden civilista a 14 osôb utrpelo zranenia, vrátane dvoch detí. Z oblasti museli evakuovať 250 obyvateľov, ktorým výbuchy poškodili príbytky, uviedla agentúra AP.

Rusko tvrdí, že na základni vybuchla munícia, a popiera, že došlo k poškodeniu lietadiel. Na sociálnych sieťach sa objavili videá, podľa ktorých horelo na viacerých miestach na základni, vrátane v oblasti vzletovej a pristávacej dráhy.

Ruský prezident Vladimir Putin už dávnejšie varoval, že prípadný pokus Kyjeva zmocniť sa Krymu vojensky by sa stretol s tvrdou odozvou Ruska. Ukrajinský Krymský polostrov anektovalo Rusko v roku 2014 po referende, ktoré Kyjev i Západ označili za zmanipulované.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

pred 4 hodinami

„Tento prípad je vzorovou ukážkou, koľko hystérie a zla dokáže narobiť propaganda,“ vyhlásil premiér Eduard Heger počas návštevy obce Ladomirová. Ruský veľvyslanec na Slovensku tvrdil, že starosta tejto obce dal bagrom zrovnať so zemou cintorín, na ktorom sú pochovaní ruskí aj rakúskouhorskí vojaci, ktorí padli vo vzájomných bojoch v okolí obce počas prvej svetovej vojny. „Cintorín nebol zničený. Presvedčil som sa o tom na vlastné oči. Starosta odstránil rozpadnuté obrubníky, ktoré bránili údržbe, boli nesprávne osadené a nezodpovedali historickému vzhľadu cintorína,“ napísal premiér na sociálnej sieti.

NAVŠTÍVIL SOM OBEC LADOMIROVÁ, KTORÁ SA STALA TERČOM PROPAGANDY Vyhrážali sa mu smrťou, osočovali ho a písali mu...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Sobota 1. októbra 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.