Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2016

Exekutíva FIFA vyzvala členov, aby na kongrese schválili reformy

Exekutíva Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vyzvala na stredajšom zasadnutí v Zürichu členské krajiny, aby na piatkovom mimoriadnom kongrese schválili rozsiahly reformný balík s cieľom obnoviť dôveryhodnosť futbalového orgánu, ktorý sa v uplynulom období zmietal v korupčných aférach.

Členovia exekutívy podľa agentúry dpa zároveň odporučili, aby suspendované krajiny Indonéziu a Kuvajt riešili až na riadnom kongrese v máji, čo by znamenalo, že v piatkových voľbách prezidenta FIFA by hlasovalo len 207 asociácií. "Pozornosť celého sveta je v najťažších časoch v histórii upriamená na nás. Schválenie reforiem vyšle jasný signál, že sme počúvali a že vykonáme všetky potrebné kroky k tomu, aby sme napravili pošramotenú povesť futbalu. Všetky tieto opatrenia majú zásadný význam pre budúcnosť FIFA a futbalu vo svete," uviedol v stanovisku zastupujúci prezident FIFA Issa Hayatou.
      

Navrhované reformy obsahujú kompletnú rekonštrukciu vedenia FIFA a obmedzenie funkčného obdobia popredných funkcionárov orgánu vrátane prezidenta. Na schválenie reforiem sú potrebné tri štvrtiny hlasov.  Kongres sa uskutoční v tieni kriminálnych vyšetrovaní amerických a švajčiarskych úradov šiestich bývalých popredných funkcionárov FIFA, ktorí sú obvinení z korupcie, vydierania, podvodov a prania špinavých peňazí. Celkovo je obvinených 41 ľudí a firiem.
      

O post prezidenta FIFA po Seppovi Blatterovi sa uchádzajú generálny sekretár Európskej futbalovej únie (UEFA) Gianni Infantino, obchodník Tokyo Sexwale z Juhoafrickej republiky, bývalý zastupujúci generálny sekretár FIFA Jerome Champagne, jordánsky princ Ali Bin Al Hussein a bahrajnský šejk Salman bin Ebrahim Al Khalifa, súčasný prezident Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC). Väčšina európskych krajín vrátane Slovenska vyjadrilo podoru Infantinovi.
      

Infantinov hovorca Rob Fawdon potvrdil správy, podľa ktorých FIFA požiadala všetkých piatich kandidátov, aby vopred predostreli svoje príhovory po prípadnom zvolení. Zároveň FIFA doručila kandidátom manuál s možnými odpoveďami na tlačovej konferencii po voľbách. FIFA odmietla tvrdenia, že chce kandidátov ovplyvňovať, ide len o odporučenie ako majú na tlačovej konferencii reagovať. Podľa FIFA nemusia manuál dodržať.
 

Inzercia

Odporúčame

Šefčovič je pred Merkelovou najvplyvnejší aktér v oblasti Energetickej únie

Šefčovič je pred Merkelovou najvplyvnejší aktér v oblasti Energetickej únie

Európsky internetový denník EurActiv dnes na pôde Európskeho parlamentu vyhlásil výsledky ankety najvplyvnejších odborníkov v oblasti Energetickej únie. Víťazom ankety, ktorá zahŕňala 40 politických odborníkov s vplyvom na túto oblasť politiky EÚ, sa stal podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič.