Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2022, 14:26

Slovenská lekárska komora

Riešenie platov lekárov nestačí, potrebné sú systémové zmeny

Komora tvrdí, že odsúvanie komplexných riešení bude mať čoskoro vážne dosahy na fungovanie krehkého systému zdravotnej starostlivosti.

Na stabilizáciu personálu a odvrátenie zhoršujúcej sa situácie v zdravotníctve nebude stačiť riešenie platov lekárov. Nevyhnutné sú systémové zmeny v celom rezorte. Uviedla to Slovenská lekárska komora (SLK) v reakcii na rokovania k platom zdravotníkov.

Upozornila, že zahrávanie sa s trpezlivosťou zdravotníkov a odsúvanie komplexných riešení bude mať čoskoro vážne dosahy na fungovanie krehkého systému zdravotnej starostlivosti.

"Ako strešná stavovská organizácia všetkých lekárov v SR dlhodobo dôrazne upozorňujeme na nedostatočné ohodnotenie lekárov a dlhodobo podporujeme požiadavky na zvyšovanie miezd zdravotníkov. Na druhej strane sme presvedčení, že samotné riešenie platov jednej kategórie nemocničných lekárov na stabilizáciu personálu a odvrátenie postupne sa zhoršujúcej situácie v zdravotníctve stačiť nemôže a nebude," uviedla SLK v stanovisku.  

Je podľa nej potrebné vyriešiť napríklad dlhodobo prítomnú nedostatočnú výšku platieb za poistencov štátu, stabilizáciu siete ambulancií, podporu ambulancií v čase energetickej krízy či obnovu nielen dvoch štátnych nemocníc.

Apeluje aj na radikálne zmeny v systéme vzdelávania, predovšetkým medikov a sestier, či nastavenie reálnych cien za výkony zdravotnej starostlivosti tak, aby pokrývali všetky náklady potrebné na prevádzku a rozvoj zdravotníckych zariadení.

Komora pripomína, že svoju predstavu o fungovaní a zmenách v systéme zdravotníctva opisuje v materiáli Koncepcia zdravotníctva v SR, ktorý predstavila v júni. "Opakovane sme žiadali o stretnutie s predsedom vlády SR, zatiaľ bezúspešne," podotkla. Neakceptovanie názoru zdravotníkov na fungovanie systému zdravotníctva podľa SLK ohrozuje jeho základnú udržateľnosť.

Na Úrade vlády sa v utorok (9. 8.) uskutočnilo už druhé rokovanie k zvyšovaniu platov zdravotníkov. Zúčastnili sa ho premiér Eduard Heger (OĽaNO), zástupcovia ministerstiev financií a zdravotníctva, lekárske a sesterské odbory. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier ich zástupcovia nedostali, rokovania majú pokračovať v pondelok (15. 8.).
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.