Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2022, 13:30

Bilbordy v Poľsku rozvírili diskusiu o nízkej pôrodnosti

Bilbordy v Poľsku rozvírili diskusiu o nízkej pôrodnosti

Foto: Twitter/Robert Biedroń

Nadácia Kornice už má za sebou viacero kontroverzných bilbordových kampaní vrátane kampane proti potratom a rozvodom.

Obrovské bilbordy sa nedajú prehliadnuť: v obilnom poli pózujú dve blonďavé dievčatá v bielom. Titulok sa pýta: „Kde sú tieto deti?" a sprievodný piktogram zobrazuje klesajúcu štatistiku pôrodnosti. V krajine, kde sú rodina a potraty trvalým zdrojom napätia, to vyvolalo diskusiu. 

Kampaň nadácie Kornice zobrazuje klesajúcu štatistiku pôrodnosti: priemerná poľská rodina mala v 50. rokoch minulého storočia päť detí, v 80. rokoch tri deti a teraz 1,5. Kritici kampane poukazujú na nesprávne údaje: podľa oficiálnej  štatistiky poľské ženy mali v 50. rokoch v priemere menej ako štyri deti.

Súčasná pôrodnosť je však znepokojujúca. Poľsko je s 1,4 deťmi na ženu pod priemerom EÚ a pod hranicou čistej miery reprodukcie. „Naša kampaň nemá ideologický ani politický cieľ. Pozýva ľudí, aby sa zamysleli," uviedla nadácia Kornice. Nadáciu financuje Mateusz Klosek, bohatý podnikateľ s katolíckymi väzbami.

Nadácia Kornice už má za sebou viacero kontroverzných bilbordových kampaní vrátane kampane proti potratom a rozvodom. 

Podľa ľavicového europoslanca Roberta Biedroňa sa deti nerodia pre „nedostatok jaslí a škôlok... nedostatočné mzdy... a strach z tehotenstva po neľudských protipotratových zákonoch".

Štúdia výskumných spoločností SW Research a Garden of Words publikovaná v máji ukazuje, že polovica Poliek považuje svoju krajinu za nepriaznivú pre materstvo, najmä pre obmedzenia týkajúce sa potratov a ťažký prístup k lekárskej starostlivosti.

Podporiť pôrodnosť má populárny mesačný príspevok na dieťa s názvom 500+. Rodinná politika vlády má pomôcť mladým domácnostiam a zaručiť starostlivosť o deti v prvých rokoch života. Kritici však tvrdia, že prorodinné zásahy sú väčšinou navrhnuté tak, aby prospeli tradičnému modelu rodiny a povzbudili ženy, aby zostali doma.

Podľa Ireny Kotowskej, odborníčky na demografiu z Poľskej akadémie vied, sú tieto prorodinné zásahy prijaté pod vplyvom katolíckej cirkvi "neefektívne". Poľsko má v súčasnosti 38,2 milióna ľudí, prognóza Eurostatu očakáva do roku 2040 pokles o 2,3 milióna.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

pred 4 hodinami

„Tento prípad je vzorovou ukážkou, koľko hystérie a zla dokáže narobiť propaganda,“ vyhlásil premiér Eduard Heger počas návštevy obce Ladomirová. Ruský veľvyslanec na Slovensku tvrdil, že starosta tejto obce dal bagrom zrovnať so zemou cintorín, na ktorom sú pochovaní ruskí aj rakúskouhorskí vojaci, ktorí padli vo vzájomných bojoch v okolí obce počas prvej svetovej vojny. „Cintorín nebol zničený. Presvedčil som sa o tom na vlastné oči. Starosta odstránil rozpadnuté obrubníky, ktoré bránili údržbe, boli nesprávne osadené a nezodpovedali historickému vzhľadu cintorína,“ napísal premiér na sociálnej sieti.

NAVŠTÍVIL SOM OBEC LADOMIROVÁ, KTORÁ SA STALA TERČOM PROPAGANDY Vyhrážali sa mu smrťou, osočovali ho a písali mu...

Uverejnil používateľ Eduard Heger - predseda vlády SR Sobota 1. októbra 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.