Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. august 2022, 11:19

Ruská ropa

Slovnaft zaplatil Ukrajine tranzitné poplatky, dodávky sa obnovili

Slovnaft zaplatil Ukrajine tranzitné poplatky, dodávky sa obnovili

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Firma uviedla, že s riešením súhlasila Ukrajina aj Rusko.

Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravu ropy južnou vetvou ropovodu Družba.

Slovnaft už platbu uskutočnil na účet spoločnosti a popoludní sa dodávky ropy obnovili. Informoval o tom v stredu hovorca Slovnaftu Anton Molnár, podľa ktorého s týmto riešením súhlasila aj ruská strana.

„Za prerušením dodávky ropy netreba hľadať politiku. Situácia vznikla administratívnou chybou mimo Ukrajiny a Ruska a k uvedenej chybe došlo pre nesprávne vyhodnotenie platby ako porušenie sankcií," doplnil šéf rezortu Richard Sulík (SaS).

Uplynulý štvrtok došlo k obmedzeniu dodávok ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Problém bol podľa ministerstva odstránený vďaka spolupráci ministra hospodárstva s národným prepravcom Transpetrolom a rafinériou Slovnaft. 

„Prerušenie dodávok nastalo potom, čo sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Bratislavská rafinéria napriek vzniknutému problému fungovala bez prerušenia a zásobovanie trhu bolo počas uvedeného obdobia plynulé," doplnil rezort hospodárstva s tým, že počas prerušenia dodávky ropy boli využité dostupné rezervy v systéme.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 50 minútami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.