Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2016

Rakúsko a štáty západného Balkánu chcú znižovať počty migrantov

Rakúsko a štáty západného Balkánu sa na dnešných rozhovoroch o utečeneckej kríze vo Viedni dohodli na úzkej spolupráci s cieľom čo najviac znížiť počet migrantov.

"Je dôležité zastaviť prílev migrantov cez balkánsku trasu," vyhlásila rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová v úvode dnešného stretnutia s ministerskými partnermi z ôsmich krajín.
      

Deň pred zasadnutím ministrov vnútra Európskej únie v Bruseli sa chceli o spoločnej koordinácii postupov a politík pri zvládaní migračnej krízy ešte samostatne poradiť ministri vnútra a zahraničných vecí Rakúska, Albánska, Bosny, Čiernej Hory, Chorvátska, Kosova, Macedónska, Slovinska a Srbska. Na stretnutí sa však nezúčastnilo Grécko, ktoré od Viedne nedostalo pozvánku, upozornila agentúra DPA.
      

Rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz v tejto súvislosti pred schôdzkou uviedol, že Grécko "neprejavilo záujem o obmedzenie prílevu (migrantov) a namiesto toho ich chce aj naďalej púšťať cez svoje územie" do Macedónska, odkiaľ budú pokračovať ďalej na sever.
      

"Európske riešenie je stále v nedohľadne," uviedol Kurz pred rokovaním. "Z tohto dôvodu je pre nás dôležité prijať opatrenia na národnej úrovni," citovala ho agentúra Reuters.
      

Rakúsko začalo od minulého piatka uplatňovať denné kvóty na počet migrantov vstupujúcich do krajiny.

Inzercia

Odporúčame

Trump získal v straníckych primárkach v Nevade 14 delegátov

Trump získal v straníckych primárkach v Nevade 14 delegátov

Uchádzač o nomináciu americkej Republikánskej strany v prezidentských voľbách Donald Trump výrazne triumfoval v utorkových straníckych primárkach v štáte Nevada, kde získal 14 z 30 delegátov, o ktorých sa rozhodovalo. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.