Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 17:58

Sviatlana Cichanovská vyzýva Západ, aby pokračoval v tlaku na Lukašenkov režim

Apelovala však súčasne, aby v súvislosti s vojnou na Ukrajine Západ nespájal jej vlasť s Ruskom.

V rozhovore pre poľský denník Rzeczpospolita, z ktorého citovala agentúra AFP, exilová bieloruská opozičná líderkazdôraznila, že Alexandr "Lukašenko nesmie byť za žiadnych okolností legitimizovaný na medzinárodnej scéne."

Rozhovor s 39-ročnou Cichanovskou, ktorá teraz žije v Litve, bol uverejnený presne dva roky od sporných prezidentských volieb v Bielorusku. Za ich víťaza bol vyhlásený Lukašenko, ktorého však Západ ako legitímneho prezidenta neuznáva.

Po voľbách, ktoré podľa bieloruskej opozície zmanipulované, veľká časť Bielorusov vyšla do ulíc, aby vyjadrili svoj protest proti Lukašenkovmu "víťazstvu". Cichanovská v rozhovore pre poľský denník uviedla, že toto "povstanie Bielorusov nebolo nijako plánované, ľudia cítili, že majú vyjsť do ulíc. Všetko to bolo spontánne."

Na otázku, či Lukašenko potlačil "bieloruský sen o slobode násilím", odpovedala Cichanovská kladne. Dodala, že režim sa vtedy zrejme "rozhodol ukázať svoju plnú silu a použil ju, aby v ľuďoch potlačil túžbu po zmene".

Cichanovská v prezidentských voľbách v roku 2020 kandidovala tiež, a to ako politický nováčik a namiesto svojho manžela Siarheja. Ten bol vzatý do väzby v máji roku 2020, keď zbieral podpisy, aby mohol v prezidentských voľbách kandidovať proti Lukašenkovi. Vlani v decembri bol Cichanovski odsúdený na 18 rokov väzenia za "organizovanie masových nepokojov a podnecovanie nenávisti v spoločnosti."

V rozhovore pre poľský denník Cichanovská vyslovila názor, že sankcie, ktoré Západ uvalil voči Bielorusku, nie sú ideálne, keďže režim nedonútili k prepusteniu politických väzňov. Upozornila tiež, že sankčné opatrenia majú veľa "dier" a možností, ako ich obísť.

Sviatlana Cichanovská konštatovala, že tým, že Bielorusko umožnilo ruským jednotkám zaútočiť zo svojho územia na Ukrajinu, ruská invázia posilnila závislosť Bieloruska od Kremľa. Podľa Cichanovskej je Lukašenko Moskve zrejme lojálnejší ako kedykoľvek doteraz.

„Západ nesmie hádzať Bielorusko do jedného vreca s Ruskom..., ale mal by dať Kremľu jasne najavo, že anexia Bieloruska Ruskom je nemysliteľná," zdôraznila Cichanovská podľa AFP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.