Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 17:22

V byte zosnulého kardinála Tomka sa konali obrady pri otvorenej rakve

V byte zosnulého kardinála Tomka sa konali obrady pri otvorenej rakve

Foto - Facebook/Vatican News

Telesné pozostatky kardinála budú po zabalzamovaní vložené do kovovej rakvy, ktorú hermeticky uzavrú zacínovaním.

V byte zosnulého slovenského kardinála Jozefa Tomka v Ríme sa v utorok ráno konali modlitby pri otvorenej rakve, ktoré viedol pápežský ceremoniár Ján Dubina. Obrad zahŕňal aj vloženie úradnej listiny so životopisom kardinála v zapečatenom tubuse do rakvy.

Na obrade v byte zosnulého kardinála na Via della Conciliazione sa zúčastnili aj slovenské Milosrdné sestry sv. Vincenta de Paul (satmárky), ktoré sa o Tomka roky starali, veľvyslanec Slovenska pri Svätej stolici Marek Lisánsky či rektor Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda Pavol Zvara.

Obrad pri otvorenej rakve, ktorý je predpísaný pre rozlúčku zosnulého člena kardinálskeho zboru, pozostával z modlitieb a čítania listiny rogito v taliančine s Tomkovým životopisom a uvedením jeho kardinálskeho titulu. Listinu neskôr pápežský ceremoniár Dubina zapečatil a v tubuse vložil k nohám zosnulého.

Telesné pozostatky kardinála Tomka budú po zabalzamovaní vložené do kovovej rakvy, ktorú hermeticky uzavrú zacínovaním, píše Vatican News.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel v pondelok o 05.00 h vo svojom byte v Ríme.

Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom bude vo vatikánskej Bazilike sv. Petra vo štvrtok 11. augusta o 11.00 h. Zádušnú omšu bude celebrovať kardinál Giovanni Battista Re, ktorý bol Tomkovým dlhoročným priateľom. Obrad posledného odporúčania následne povedie pápež František.

Podľa harmonogramu zverejneného Tlačovou kanceláriou Konferencie biskupov Slovenska sa niekoľkodňová rozlúčka s kardinálom Tomkom na Slovensku začne v piatok a sobotu v bratislavskej Katedrále sv. Martina.

V nedeľu a pondelok bude pokračovať v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kde sa uzavrie v utorok 16. augusta omšou s pohrebnými obradmi so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, výnimočne búrky. V priebehu dňa od západu ubúdanie zrážok.
Denná teplota 12 až 18, na juhu lokálne do 20 stupňov Celzia. Slabý, popoludní prevažne juhozápadný vietor do 25 km/h. (shmú)

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.