Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 11:55

Nemecká ekonomika stratí pre vojnu a vysoké ceny energií vyše 260 miliárd eur

Hrubý domáci produkt upravený o infláciu bude na budúci rok o 1,7 percenta nižší v porovnaní so scenárom mierovej Európy.

Nemecká ekonomika do roku 2030 stratí viac než 260 miliárd eur v pridanej hodnote pre vojnu na Ukrajine a vysoké ceny energií, uviedol vo svojej štúdii nemecký Inštitút pre výskum zamestnanosti (IAB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Nemecký hrubý domáci produkt upravený o infláciu bude na budúci rok o 1,7 percenta nižší v porovnaní so scenárom mierovej Európy, uviedol inštitút.

Slabšia ekonomika bude mať takisto negatívny vplyv na zamestnanosť. IAB odhaduje, že počet zamestnaných bude v roku 2023 približne o 240-tisíc nižší v porovnaní s mierovým scenárom. Zamestnanosť zostane približne na tejto úrovni až do roku 2026, keď začnú prevažovať nad negatívnymi vplyvmi stimulačné opatrenia.

Jedným zo sektorov, ktorý oslabenie ekonomiky výrazne pocíti, bude aj pohostinský priemysel, ktorý zahŕňa hotely, cestovné agentúry, reštaurácie aj bary. Ten už tvrdo zasiahla pandémia. Teraz sa bude musieť vyrovnať s poklesom kúpnej sily spotrebiteľov.

Výrazný negatívny vplyv zasiahne aj energeticky intenzívne sektory, ako sú chemický priemysel či výroba kovov.

Ak ceny energií, ktoré doteraz vyskočili až o 160 percent, sa opätovne zdvojnásobia, výkon nemeckej ekonomiky bude v roku 2023 o 4 percentá nižší v porovnaní s mierovým scenárom, uvádza sa v štúdii IAB.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 51 minútami

Strana SaS v parlamente podporí vládny návrh na zvýšenie platov zdravotníkov. Chce však dozerať aj na ďalšie systémové opatrenia ministerstva zdravotníctva. Pripomína tiež potrebu zvýšenia miezd v ambulantnom sektore. (tasr)

pred 59 minútami

Inflácia v eurozóne je čoraz väčšia a hospodársky rast slabne, keďže blok zápasí s následkami ruskej vojny na Ukrajine. "Vidíme, že v 3. a vo 4. štvrťroku dochádza k výraznému spomaleniu hospodárstva a môžeme sa ocitnúť s rastom blízko nule," vyhlásil viceprezident Európskej centrálnej banky Luis de Guindos. (tasr)

pred hodinou

Francúzsko bude "pozorne" sledovať rešpektovanie práva na interrupciu i ďalších ľudských práv v Taliansku po volebnom víťazstve krajne pravicovej vodkyne Giorgie Meloniovej. Uviedla to francúzska premiérka Élisabeth Borneová. Meloniová vyhlásila, že chce "poskytnúť ženám, ktoré si myslia, že potrat je ich jedinou voľbou, právo rozhodnúť sa inak". (tasr)

pred hodinou

Slovensko sa stalo majstrom sveta v skladaní šachových skladieb. Celkovo bojovalo o titul 33 krajín, na druhom mieste skončila Ukrajina a na treťom Nemecko. Výsledky v poradí 11. svetovej súťaže zverejnila Svetová organizácia v kompozičnom šachu. (tasr)

pred 2 hodinami

Ruská armáda zaútočila dronmi na vojenský objekt na juhu Ukrajiny, k obetiam na životoch nedošlo​. "V dôsledku rozsiahleho požiaru a výbuchu munície bola zorganizovaná evakuácia civilného obyvateľstva," uviedlo velenie ukrajinských ozbrojených síl vo vyhlásení zverejnenom na platforme Telegram. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.