Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 10:57

Starosta Nagasaki varoval pred jadrovou krízou v súvislosti s Ruskom

Tomihisa Taue vyjadril svoje obavy v deň 77. výročia zničenia mesta atómovou bombou.

Po ruskej invázii na Ukrajinu predstavujú jadrové zbrane „skutočnú a prítomnú krízu“, povedal v utorok starosta japonského mesta Nagasaki, v deň 77. výročia jeho zničenia atómovou bombou.

Nagasaki bolo 9. augusta 1945 zrovnané so zemou, pričom zahynulo 74-tisíc ľudí; stalo sa tak len tri dni po prvom jadrovom útoku na japonské mesto Hirošima.

Tieto dva údery zo strany Spojených štátov viedli k ukončeniu druhej svetovej vojny v Tichomorí. Obe japonské mestá sú dodnes jedinými civilnými cieľmi, proti ktorým boli vôbec kedy použité jadrové zbrane.

„Vedúci predstavitelia Spojených štátov, Ruska, Británie, Francúzska a Číny vydali v januári tohto roku spoločné vyhlásenie, v ktorom zdôrazňujú, že jadrová vojna sa nedá vyhrať a nikdy sa nesmie viesť,“ povedal starosta Tomihisa Taue, ktorého cituje tlačová agentúra AFP.

„Rusko však hneď nasledujúci mesiac napadlo Ukrajinu a začalo sa vyhrážať použitím jadrových zbraní, čo na celom svete vyvolalo zdesenie,“ dodal 65-ročný Taue.

„Použitie jadrových zbraní nie je neopodstatnený strach, ale skutočná a prítomná kríza,“ varoval nagasacký starosta s tým, že tento arzenál by sa mohol „uvoľniť“ v dôsledku chybného úsudku, poruchy alebo pri teroristických útokoch.

Preživší útoku, zahraniční hostia a verejnosť sa o 11.02 h miestneho času (04.02 h SELČ) – presne v okamihu, keď bola na toto prístavné mesto zhodená bomba – pomodlili za obete.

Japonsko už dlho vyzýva na svet bez jadrových zbraní, ale nepridalo sa k zmluve o ich zákaze, ktorá nadobudla platnosť v roku 2021, pričom dúfa, že sa mu podarí preklenúť priepasť medzi jadrovými mocnosťami a nejadrovými krajinami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Európska únia zavedie sankcie voči organizátorom nelegálnych referend na Ukrajine. Hovorca šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella Peter Stano uviedol, že všetci ľudia, ktorí sa na referendách podieľali, budú čeliť následkom. (tasr)

pred 2 hodinami

Maďarská prezidentka Katalin Nováková pricestuje na prvú oficiálnu návštevu Slovenska. V piatok sa stretne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Diskutovať budú aj o energetickej kríze. (tasr)

pred 2 hodinami

Diaľničný úsek pri Ružomberku sa nepodarí dokončiť v pôvodne avizovanom čase, teda do konca roka 2023. Novým termínom dostavby úseku je predbežne druhá polovica roku 2024. Oznámil to minister dopravy Andrej Doležal. (tasr)

pred 2 hodinami

Vykurovanie v kostoloch Bratislavskej arcidiecézy bude pravdepodobne iba na minimálnej úrovni, aby v systémoch vykurovania nevznikli škody. Arcidiecéza zároveň avizuje obmedzenie investícií v budúcom roku tak, aby mohla finančné prostriedky použiť na úhradu energií. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.