Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2022, 21:42

Ukrajina zatkla mužov údajne najatých Ruskom na spáchanie vrážd prominentov

Moskva ani ruské štátne médiá na vyhlásenie Ukrajiny bezprostredne nereagovali.

Ukrajinské bezpečnostné zložky zadržali dve osoby pracujúce pre ruské tajné služby, ktoré plánovali zabiť ukrajinského ministra obrany a šéfa hlavnej správy vojenskej rozviedky ukrajinského ministerstva obrany (GUR). S odvolaním sa na Bezpečnostnú službu Ukrajiny (SBU) o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.

Podľa Reutersu ukrajinská SBU prekazila sprisahanie ruskej vojenskej rozviedky (GRU), ktorá chcela využiť sabotážnu skupinu na vykonanie troch vrážd – okrem vrážd ministra obrany Olexija Reznikova a šéfa GUR Kyryla Budanova bola v pláne aj vražda nemenovaného prominentného ukrajinského aktivistu.

Agentúra Reuters upozornila, že tieto tvrdenia sa jej neporadilo overiť z nezávislých zdrojov.

Moskva ani ruské štátne médiá na vyhlásenie Ukrajiny bezprostredne nereagovali.

Podľa SBU jedným zo zadržaných podozrivých je obyvateľ Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, ovládanej Ruskom podporovanými separatistami. Druhým zadržaným je Kyjevčan. Za každú z vrážd mali dostať až 150 000 dolárov (147 073 eur), uviedla SBU.

Muž z Luhanskej oblasti vstúpil na územie Ukrajiny z Bieloruska a bol zadržaný v meste Koveľ vo Volynskej oblasti na severozápade Ukrajiny, a to spolu s obyvateľom Kyjeva, píše sa vo vyhlásení SBU.

SBU sa v posledných týždňoch dostala do centra pozornosti po tom, ako prezident Volodymyr Zelenskyj v júli odvolal jej šéfa Ivana Bakanova i generálnu prokurátorku Irynu Venediktovovú. Svoje rozhodnutie prezident zdôvodnil odhalením desiatok prípadov, keď sa zamestnanci spomínaných úradov dopustili spolupráce s Ruskom.

Reuters pripomenul, že po tom, ako Rusko 24. februára začalo inváziu na Ukrajinu, je ochrana najvyšších predstaviteľov Ukrajiny mimoriadne prísna. Kyjevská vládna štvrť je ohradená kontrolnými stanovišťami, na ktorých hliadkujú ozbrojení muži. V oknách a vo vchodoch vládnych budov sú navŕšené vrecia s pieskom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.