Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2022, 17:15

Maďarská opozícia iniciovala referendum, má zamedziť možnému odchodu štátu z EÚ

V navrhovanom plebiscite by mala byť položená otázka: „Súhlasíte s tým, že by parlament nemal podporovať žiadny návrh alebo iniciatívu, ktorá by mohla viesť k odchodu Maďarska z Európskej únie?“

Maďarská opozičná strana Jobbik predložila v pondelok Národnej volebnej komisii (OVB) návrh na vypísanie referenda. Táto iniciatíva má zaistiť, aby maďarský parlament nemohol nijaké prijať rozhodnutie, ktoré by mohlo viesť k vystúpeniu Maďarska z EÚ, uviedol predseda Jobbiku Márton Gyöngyösi.

Informuje o tom spravodajca TASR na základe správy agentúry MTI.

„Ústava zakazuje vypísať referendum v otázke záväzku vyplývajúceho z medzinárodnej zmluvy, pričom vláda môže kedykoľvek dvojtretinovou parlamentnou väčšinou rozhodnúť o vystúpení z Únie,“ povedal novinárom Gyöngyösi.

Spresnil, že v navrhovanom plebiscite by mala byť položená takáto otázka: „Súhlasíte s tým, že by parlament nemal podporovať žiadny návrh alebo iniciatívu, ktorá by mohla viesť k odchodu Maďarska z Európskej únie?“

Predseda Jobbiku pripomenul, že pred tromi rokmi v kampani pred eurovoľbami už jeho strana sformulovala otázku, či „dovolia premiérovi Viktorovi Orbánovi, aby vyviedol Maďarsko z EÚ“.

Zvyšné opozičné strany sa nad touto otázkou vtedy len pousmiali, avšak po prejave, ktorý maďarský premiér predniesol 23. júla na 31. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad, je podľa Gyöngyösiho úplne jasné, že práve toto je Orbánovým cieľom.

Počas uplynulého víkendu avizoval aj europoslanec za Maďarskú socialistickú stranu (MSZP) István Ujhelyi, že iniciuje ľudové hlasovanie, ktoré by potvrdilo členstvo Maďarska v Európskej únii.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.