Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. august 2022, 12:15

V Kosove prepustili ruskú novinárku zadržanú pre podozrenia zo špionáže

Aslamovová sa v Srbsku nachádza na nariadenie šéfredaktora a mala by pripraviť špeciálnu reportáž o najnovšej eskalácii napätia medzi Belehradom a Prištinou.

Úrady v kosovskom hlavnom meste Priština prepustili z väzby novinárku ruského denníka Komsomolskaja pravda Darju Aslamovovú, ktorú zadržali v noci na nedeľu v Kosove. Informoval o tom srbský spravodajský server RTS.rs.

„Darja Aslamovová sa skontaktovala s našou redakciu a uviedla, že sa nachádza v meste Raška. V noci na 7. augusta ju kosovské úrady po zadržaní prepustili a ona následne samostatne odcestovala autobusom,“ uvádza sa vo vyhlásení spomínaného denníka, z ktorého citovali ruské médiá.

Aslamovová podľa RTS nadviazala kontakt aj s ruskou ambasádou v Srbsku. Podľa kosovského ministra vnútra Xhelala Sfečlu bola novinárka podozrivá zo špionáže v prospech ruských spravodajských služieb, píše agentúra Reuters a upozorňuje, že Sfečlove tvrdenia sa jej nateraz nepodarilo nezávisle overiť. Uvádza tiež, že Rusko je hlavným spojencom Srbska a rovnako ako Belehrad neuznáva nezávislosť Kosova.

Denník Komsomolskaja pravda podľa RTS spresnil, že Aslamovová sa v Srbsku nachádza na nariadenie šéfredaktora a mala by pripraviť špeciálnu reportáž o najnovšej eskalácii napätia medzi Belehradom a Prištinou.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska vo februári 2008. Väčšina členských štátov EÚ ju uznala, avšak Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko tak doteraz neurobili. Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom pod záštitou Európskej únie, ktoré sa začali v roku 2011, zatiaľ neviedli k normalizácii vzťahov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Švajčiari sa v referende vyslovili za zvýšenie veku odchodu žien do dôchodku na 65 rokov zo súčasných 64 rokov a zvýšenie DPH. Odporcovia reformy priznali porážku a výsledok hlasovania odsúdili ako „urážku žien“. (tasr)

pred 3 hodinami

Igor Matovič hovorí, že sa nedá ustáť rozpočtové provizórium, ktoré by nastalo po neprijatí rozpočtu. „Verím, že sa nájde aspoň pár zodpovedných poslancov, ktorí si povedia, že v takejto kritickej situácii nebudú politikárčiť. Neschváliť rozpočet je ťažké ublíženie ľuďom,“ povedal. (rtvs)

pred 5 hodinami

Kenský vytrvalec Eliud Kipchoge zlepšil vlastný svetový rekord v maratóne. Zabehol čas 2:01:09 h a dosiahol štvrté víťazstvo v Berlíne, čím vyrovnal rekord podujatia v nemeckej metropole. Predchádzajúce maximum 2:01:39 h držal od roku 2018. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.