Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2022, 21:20

Naď zvažuje odchod z politiky

Som znechutený, tvrdí. Matovičovi a Hegerovi oznámil, že rozmýšľa, čo ďalej

Som znechutený, tvrdí. Matovičovi a Hegerovi oznámil, že rozmýšľa, čo ďalej

Foto: TASR

Podľa Naďa mal Richard Sulík presviedčať ostatných koaličných partnerov, aby pripravili predčasné voľby, lebo sa oplatia. Ministra obrany sklamal aj poslanec Juraj Krúpa, ktorý mu vopred neoznámil odchod z OĽaNO.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v rámci diskusie na festivale Atmosféra povedal, že uvažuje o odchode z politiky, z ktorej je znechutený. Upozornil na to Denník N.

„Oznámil som Igorovi aj Edovi Hegerovi, že zvažujem, čo ďalej. Nikdy nebudem človek, ktorý by nebol lojálny, ale keď sa rozhodnem odísť z politiky, tak úplne. To sa môže stať zajtra, človek toho už má plné zuby. Reálne hovorím, úprimne, že zvažujem, čo ďalej,“ povedal Naď.

Šéf obranného rezortu zároveň povedal, že nikdy nepodporí predčasné voľby. Obáva sa napríklad o obranu a bezpečnosť Slovenska po tom, ako by súčasná vládna garnitúra odišla zo svojich funkcií.

Naď chce stranu SaS vo vláde

„Načo rozbíjať vládu v tomto období?“ pýtal sa Naď a zároveň upozornil, že na Slovensku neexistuje politická alternatíva. „Neformálne stretnutia prebiehajú neustále,“ povedal minister.

Naď tiež uviedol, že nevie, či si koaličné strany trúfnu ísť do menšinovej vlády. „Najlepšie by bolo, aby SaS-ka ostala, a mali by sme takú vládu, ako máme teraz,“ povedal s tým, že verí, že sa situácia upokojí. Stranu SaS chce naďalej vo vláde.

Menšinová vláda podľa neho nedáva zmysel. Vysvetlil, že nemôže „prosiť nejakého Kuffu, či môžem pomôcť Ukrajine s nejakou ďalšou dodávkou zbraní, lebo ich tam zabíjajú Rusi. Takto to nesmie fungovať!“

„Načo mám byť v robote 20 hodín denne, sedem dní v týždni na úkor rodiny, aby som riešil, či niekto odíde alebo neodíde,“ povedal Naď k sporu Sulíka s Matovičom. Pripomenul, že ho tento konflikt ubíja.

Šesťpercentná strana verzus Matovič

Naď tiež uviedol, že by chcel, aby SaS stiahla podmienku na odchod lídra OĽaNO Igora Matoviča z postu ministra financií. „Pri všetkej úcte, žiadať odchod predsedu strany, ktorá vyhrala voľby, stranou, ktorá má šesť percent, tak prepáčte, ale takto to nefunguje,“ komentoval požiadavku SaS.

„Ja akceptujem, že SaS-ka má nejaké výhrady, ale hľadajme riešenia, ako ich naplniť,“ povedal minister obrany. „Sme v koalícii a je to napísané v koaličnej zmluve, že sa akceptujú personálne nominácie jednotlivých strán,“ upozornil Naď a dodal, že ak vedú koalíciu zle, ľudia im to vo voľbách zrátajú.

„Koalícia nemôže fungovať tak, že si zrazu koaličný partner zmyslí, že ‚tento minister skončí, lebo my odchádzame‘,“ upozornil minister za OĽaNO. Nepáči sa mu, že niektorí politickí lídri uprednostňujú stranícke alebo osobné priority pred prioritami krajiny.

Považuje za vysoko nepravdepodobné, že by Igor Matovič po 1. septembri odišiel z funkcie šéfa rezortu financií.

Inzercia

„Pseudokoaličná rada“

Člen predsedníctva OĽaNO Jaroslav Naď tiež informoval o stretnutí koaličných partnerov so šéfom výskumnej agentúry AKO.

Podľa Naďa mal Richard Sulík na stretnutí presviedčať ostatných partnerov, aby pripravili predčasné voľby. Sulík údajne hovoril o tom, „ako by bolo veľmi dobré urobiť teraz predčasné voľby a ideálne v decembri, lebo by to mohlo byť celkom fajn a malo by to nejaký zmysel“, parafrázoval Naď šéfa liberálov.

„Richard Sulík prišiel so šéfom výskumnej agentúry AKO a povedal, že im to tak vychádza, že teraz vlastne Matovič je nepopulárny, oni (SaS) majú dobrý nárast a bude zdražovanie od januára, poďme urobiť predčasné voľby a poďme všetci spoločne zahlasovať, aby náhodou SaS-ka nebola tá, ktorá povalila ďalšiu vládu. A my sme to odmietli,“ vysvetlil s tým, že stretnutie označil za „pseudokoaličnú radu“.

„Ja predčasné voľby nepodporím nikdy. Som člen vlády, ktorý považuje predčasné voľby za absolútne nebezpečný nezmysel v tejto situácii,“ dodal.

Naďa sklamal poslanec Krúpa

Ministra ľudsky sklamal napríklad poslanec Juraj Krúpa, ktorý mu nezatelefonoval, že odchádza z OĽaNO. Neskôr vstúpil do poslaneckého klubu SaS a stal sa tímlídrom pre obranu strany SaS.

„Bolo to pre mňa asi najväčším osobným sklamaním, ktoré som zažil,“ povedal o konaní Krúpu. Tvrdil, že Krúpovi viackrát v živote pomohol, preto očakával, že mu Krúpa aspoň zavolá.

Naď tiež povedal, že slová Juraja Krúpu o ultrakonzervatívnosti OĽaNO sú nezmyselné. „Čo sme my schválili ako strana ako niečo ultrakonzervatívne?“ pýtal sa Naď. „Máme tam pravicových aj ľavicových ľudí, máme ľudí konzervatívnych aj liberálnych, ale o tom bolo hnutie OĽaNO."

Naď v rozhovore kritizoval návrh zákona poslanca Gyorgyho Gyimesiho o dúhových vlajkách na administratívnych budovách. „Povedal som, že ak toto prejde, tak ja vyvesím na ministerstve obrany dúhovú zástavu."

Dnes treba vedieť

pred 37 minútami
pred 52 minútami

Český expremiér Andrej Babiš po porážke v prezidentských voľbách zostane predsedom hnutia ANO aj členom Poslaneckej snemovne. Chce naďalej obhajovať záujmy ľudí, ktoré podľa neho vláda ignoruje. Sústrediť sa hodlá aj na mladú generáciu, uviedol po zasadnutí predsedníctva hnutia ANO. (tasr)

pred hodinou

Európska komisia schválila Slovensku druhú žiadosť o platbu z plánu obnovy. „Naďalej tak patríme medzi premiantov Európy a sme šiestou krajinou, ktorej komisia schválila druhú platbu, vďaka čomu môžeme získať 815 miliónov eur z EÚ,“ napísal dočasne poverený premiér Eduard Heger. (tasr)

pred 2 hodinami

Česká vláda v stredu schválila spoločný návrh zákona ministerstva vnútra a ministerstva spravodlivosti, ktorý by umožnil prísnejšie trestať prevádzačov nelegálnych migrantov. „Tresty pre obchodníkov s ľudským nešťastím musia byť vyššie,“ napísal český minister vnútra Vít Rakušan. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.