Turecko bude Rusku za časť dodávok plynu platiť v rubľoch, potvrdil Erdogan
Turecko sa vyhýbaním plateniu za dodávky plynu v dolároch snaží uchrániť si svoje čoraz menšie rezervy.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu potvrdil, že Turecko bude za časť dodávok ruského zemného plynu platiť v rubľoch, informuje agentúra AFP. Túto skutočnosť už v piatok neskoro večer oznámila Moskva po vyše štvorhodinových rokovaniach, ktoré absolvoval Erdogan s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.
AFP pripomína, že Turecko je silne závislé od ruských energií, z dôvodu čoho sa snaží zachovať si v aktuálnom konflikte Moskvy so Západom nestrannosť.
Približne štvrtina ropy, ktorú vlani doviezli do Turecka, pochádzala z Ruska. V prípade zemného plynu bol tento podiel zhruba 45-percentný.
„Naše dvere sú otvorené pre každého... Jedna dobrá správa týkajúca sa tejto návštevy v Soči je, že sme sa s pánom Putinom dohodli na rubli,“ povedal povedal Erdogan tureckým novinárom počas spiatočného letu zo Soči. „Keďže budeme tento obchod vykonávať v rubľoch, samozrejme to prinesie peniaze Turecku a Rusku,“ dodal.
Turecký prezident ani ruskí činitelia nespresnili, akú časť dodávok plynu bude Turecko platiť v rubľoch. Turecko sa vyhýbaním plateniu za dodávky plynu v dolároch snaží uchrániť si svoje čoraz menšie rezervy tzv. tvrdej meny, uvádza AFP.
Spojené štáty aj Európska únia sa snažia vyvinúť tlak na krajiny, ktoré dovážajú energie z Ruska, aby nevyhoveli Moskve tým, že jej začnú platiť v rubľoch. Takýmto spôsobom chcú obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu voči Ukrajine. Platby v rubľoch totiž Rusku umožňujú vyhnúť sa obmedzeniam týkajúcim sa dolárových transakcií s Moskvou, ktoré sa USA snažia zaviesť v bankách pôsobiacich na globálnej úrovni.
Turecko dosiaľ voči Rusku neuvalilo sankcie za jeho inváziu na Ukrajinu, ako to urobili západné krajiny. Ankara sa miesto toho zasadzuje za mierové rozhovory Moskvy s Kyjevom.
Erdogan s Putinom sa v piatok v Soči tiež zaviazali k rozšíreniu svojej ekonomickej spolupráce vo viacerých odvetviach vrátane bankovníctva či priemyslu.
Dnes treba vedieť
Súhrn udalostí v utorok 16. augusta:
- V Košiciach sa konal pohreb kardinála Tomka, prišli tisícky ľudí.
- Minister školstva oznámil, že školy dostanú príspevok na žiakov z Ukrajiny.
- Žilinka kritizoval postup prokurátorky v kauze zneužívania kňazom na Orave.
- V bratislavskej Rači vypukol požiar, horeli vinohrady.
- NAKA obvinila pre korupciu advokátsku kanceláriu, ktorá zastupuje Pčolinského.
- Na Kryme hlásili viaceré výbuchy, zasiahli aj muničný sklad.
- USA sa snažia predĺžiť konflikt na Ukrajine a podnecovať svetový chaos, vyhlásil Putin.
Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)
Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)
Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)
Cez Krymský most do Ruska prúdi rekordný počet vozidiel
Zjavný pohyb ľudí nastal po tom, čo sa zistilo, že ráno vybuchol sklad munície blízko krymského mesta Džankoj.
Guterres pôjde na Ukrajinu, vo Ľvove sa stretne so Zelenským a Erdoğanom
V Odese navštívi šéf OSN samotný prístav, ktorý je jedným z troch v Odeskej oblasti, odkiaľ je opäť možná preprava ukrajinských obilnín.
Energie
Ceny elektriny v Európe vzrástli na nové rekordné maximá
Okrem obmedzenia dodávok ruských energií je ďalším dôležitým faktorom výpadok atómových kapacít vo Francúzsku, ktoré bývalo tradičným exportérom elektriny. Aktuálne, naopak, musí elektrinu dokonca dovážať a jeho susedia sú tak viac závislí od plynu.
Vojna na Ukrajine
Žytomyrskú oblasť zasiahol ruský raketový útok
Strela bola odpálená z Bieloruska a incident si nevyžiadal obete.