Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2022, 13:03

Enviropolícia obvinila firmu, ktorá vypustila kontaminovanú vodu do prírody

Celková výška škody bola vyčíslená na viac ako 330-tisíc eur.

Bratislavská enviropolícia obvinila firmu, ktorá mala vypustiť kontaminovanú vodu do voľnej prírody. Stať sa tak malo ešte v septembri 2020 v katastri Farnej pri obci Ivanka pri Dunaji (okres Senec). Výsledkom bolo výrazné zhoršenie povrchových a podzemných vôd i kontaminovanie pôdy. Celková výška škody bola vyčíslená na viac ako 330-tisíc eur. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Obvinenie bolo vznesené za zločin ohrozenie a poškodenie životného prostredia v súbehu s trestným činom porušovanie ochrany vôd a ovzdušia. „Podľa zistení polície sa tohto trestného činu mali dopustiť zamestnanci bratislavskej firmy. V katastri Farnej pri obci Ivanka pri Dunaji mali, v rozpore s príslušnými právnymi predpismi, dvakrát prečerpať najmenej 1000 kubických metrov odpadovej vody – kanalizačných splaškov do životného prostredia,“ priblížila Bárdyová.

Takýmto konaním došlo podľa polície k mimoriadnemu zhoršeniu povrchových a podzemných vôd v lokalite označovanej ako jazero Pivnička. Škoda bola vyčíslená na viac ako 67-tisíc eur. Zároveň však znečistená voda kontaminovala najmenej 7025 kubických metrov pôdy. Rozsah poškodenia vyčíslili experti na viac ako 136-tisíc eur. Majiteľovi príslušných pozemkov spôsobili majetkovú škodu vo výške viac ako 134-tisíc eur.

Za spáchaný trestný čin môže súd uložiť právnickej osobe rôzne tresty. Ide napríklad o trest zrušenia právnickej osoby, trest prepadnutia majetku a prepadnutia veci, peňažný trest, trest zákazu činnosti, trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie, trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie či trest zákazu účasti vo verejnom obstarávaní.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Čína uvalila sankcie na námestníčku litovského ministra dopravy Agné Vaiciukevičiuté za to, že navštívila Taiwan. Peking dodal, že budú tiež pozastavené všetky formy spolupráce s litovským ministerstvom dopravy a komunikácií. (tasr)

pred 4 hodinami

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)

pred 4 hodinami

„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.