Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2016

Vláda dnes schváli východiská pre priority predsedníctva v EÚ

Počas pol roka bude Slovensko na dennej báze manažovať jednu z troch hlavných inštitúcií EÚ, teda Radu, ktorá zastupuje 28 členských štátov.

Vláda sa na svojom dnešnom rokovaní bude zaoberať východiskami programu slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Materiál bude v neskoršej fáze dôležitý pri definovaní priorít samotného šesťmesačného programu.

Ten má vláda schváliť v júni 2016. V podstate pôjde o program priorít celej únie, ktoré bude Slovensko presadzovať od 1. júla. Počas pol roka bude na dennej báze manažovať jednu z troch hlavných inštitúcií EÚ, teda Radu, ktorá zastupuje 28 členských štátov. V praxi to znamená formovanie európskej legislatívy od pracovnej až po ministerskú úroveň z pozície predsedu Rady a negociácie najmä s Európskou komisiou a Európskym parlamentom.

Pre Európsku úniu pôjde v poradí o 116. rotujúce predsedníctvo. Pre Slovensko o historickú premiéru po 12 rokoch svojho členstva v únii.

Ministri by mali dnes tiež odsúhlasiť zmenu dohody medzi Slovenskom a Poľskom o vzájomnom uznávaní častí štúdia a rovnocennosti dokladov o vzdelaní, hodností a titulov. Po novom z nej vypadnú tituly docent a profesor.

Dôvodom zmeny je, že výkon povolania vysokoškolského učiteľa vo funkcii docent a profesor sú na Slovensku regulovanými povolaniami. Naopak, v Poľsku nie je výkon povolania vysokoškolského učiteľa regulovaným povolaním, preto sa tam profesijné uznanie nevyžaduje.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.