Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2022, 07:42

Zelení aktivisti narušili volebný míting nádejnej britskej premiérky Trussovej

Britská ministerska zahraničných vecí ani jej rival Rishi Sunak nezamerali svoju kampaň na globálne otepľovanie.

Aktivisti nahnevaní globálnym otepľovaním a krízou v oblasti životných nákladov narušili v piatok volebný míting britskej ministerky zahraničných vecí Liz Trussovej, ktorá je favoritkou na premiérsky post po Borisovi Johnsonovi. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Kričiaci demonštranti nakrátko prerušili prejav Trussovej na stretnutí s voličmi v prímorskom meste Eastbourne na juhu krajiny.

Trussová ani jej rival Rishi Sunak nezamerali svoju kampaň na globálne otepľovanie. Živé vysielanie z volebného mítingu na webovej stránke Konzervatívnej strany bolo kvôli protestu nakrátko vypnuté.

Televízia Sky News uviedla, že aktivisti boli zo skupiny nazvanej Green New Deal Rising a kričali slogany ako "Hanbi sa!" Jedna z aktivistov, Fatima Ibrahimová pre Sky News povedala, že demonštranti sú "nahnevaní mladí ľudia". Podľa nej sú aktivisti "unavení z kandidátov, ktorí sa vyhýbajú skutočnej kríze a ich jedinou odpoveďou na všetko sú daňové úľavy pre ich bohatých kamarátov a ľudí zo spoločností ako British Petrol (BP) a Shell, zatiaľ čo ostatným hovoria, aby si utiahli opasky".

Skupina s viac ako 28-tisíc sledovateľmi na Twitteri o sebe tvrdí, že je „hnutím mladých ľudí bojujúcich za zastavenie klimatickej krízy“. Neskôr na sociálnej sieti uviedla, že jej aktivisti konfrontovali Trussovú pre „jej hanebnú úlohu v kríze životných nákladov“.

„Milióny ľudí budú túto zimu čeliť obrovským účtom za energiu, zatiaľ čo jej vláda podporuje ničiteľov klímy ako BP a Shell, ktorí zarábajú miliardy,“ uviedla skupina.

Trussová dala protest do súvisu so skupinou klimatických aktivistov Extinction Rebellion a povedala publiku, že ak sa stane predsedníčkou vlády, zabezpečí, aby „militantní aktivisti ako Extinction Rebellion nemohli rozvracať životy obyčajným ľuďom, ktorí chodia do práce, tvrdo pracujú a robia správne veci“.

Ak sa stane premiérkou, Trussová prisľúbila pozastaviť zelené odvody na účtoch za energie. Jej rival Sunak chce, naopak, tieto odvody ponechať. Obaja chcú však dodržať právne záväzný cieľ Británie znížiť emisie uhlíka na nulu do roku 2050.    

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 minútami

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, informoval o „bezprecedentnom kybernetickom útoku" na svoju webovú stránku. Enerhoatom spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené. Webová stránka úradu bola podľa Enerhoatomu „napadnutá z ruského územia". (tasr)

pred 51 minútami
pred hodinou

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred hodinou

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred hodinou

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred hodinou

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.