Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. august 2022, 07:32

Počet obetí úderu blesku pri Bielom dome sa zvýšil na tri

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena je „zarmútená tragickými stratami na životoch“.

Počet obetí zásahu bleskom v parku neďaleko Bieleho domu sa zvýšil na tri. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Dvaja muži a dve ženy utrpeli život ohrozujúce zranenia pri údere blesku, ktorý vo štvrtok večer zasiahol Lafayette Square, malý park priamo pri komplexe Bielemu domu.

Všetky obete boli v kritickom stave prevezené do miestnych nemocníc. V piatok ráno metropolitná polícia vyhlásila dve z nich, Donnu Muellerovú (75) a Jamesa Muellera (76) z mesta Janesville v štáte Wisconsin, za mŕtvych. Manželia boli spolu od strednej školy a hlavné mesto navštívili, aby tu oslávili 56. výročie svadby, uviedla ich neter pre miestne noviny.

Polícia neskôr v piatok oznámila, že zraneniam podľahla aj tretia obeť, 29-ročný muž. Štvrtá osoba je naďalej v kritickom stave.

Tlačová tajomníčka Bieleho domu Karine Jean-Pierre uviedla, že Bidenova administratíva je "zarmútená tragickými stratami na životoch".

Podľa televízie CNN blesk zasiahol ľudí pri plote, ktorý obkolesuje komplex Bieleho Domu, kde sa pred búrkou skrývali pod stromom. Ako prví im poskytli pomoc členovia tajnej služby, ktorí zabezpečujú sídlo prezidenta a policajti strážiaci priľahlý park, uviedol hovorca hasičského zboru Vito Maggiolo na sociálnej sieti.

Hlavné mesto USA vo štvrtok postihla silná búrka, pred ktorou meteorológovia vydali varovanie. Podľa americkej meteorologickej služby zabil blesk za posledné desaťročie v Spojených štátoch priemerne 27 ľudí ročne.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 39 minútami

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, informoval o „bezprecedentnom kybernetickom útoku“ na svoju webovú stránku. Enerhoatom spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené. Webová stránka úradu bola podľa Enerhoatomu „napadnutá z ruského územia“. (tasr)

pred hodinou
pred hodinou

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred hodinou

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred hodinou

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred hodinou

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.