Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. august 2022, 20:42

Putin s Erdoganom

Stretnutie trvalo štyri hodiny. Výsledkom je posilnenie spolupráce

Stretnutie trvalo štyri hodiny. Výsledkom je posilnenie spolupráce

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin. Foto - TASR/AP

Vo vyhlásení Kremľa po stretnutí sa „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine priamo nespomínala.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan sa v piatok dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce oboch krajín vrátane spolupráce v oblasti energetiky a obchodu. Vyplýva to z vyhlásenia Kremľa, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Obaja lídri sa v piatok stretli v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Ich spoločný rozhovor trval približne štyri hodiny. "Napriek súčasným regionálnym a globálnym výzvam lídri opätovne potvrdili svoju spoločnú vôľu ďalej rozvíjať rusko-turecké vzťahy," uviedol Kremeľ. Putin a Erdogan sa dohodli na zintenzívnení obchodu a podpore hospodárskej i energetickej spolupráce so zameraním na dopravu, poľnohospodárstvo, cestovný ruch a stavebníctvo.

Ruský vicepremiér pre energetiku Alexandr Novak povedal, že ide o veľmi dôležitú dohodu, s väzbami zameranými na dosiahnutie "novej úrovne rozvoja" naprieč "prakticky všetkými sektormi".

Putin a Erdogan zdôraznili význam "úprimných a dôveryhodných vzťahov" potrebných na dosiahnutie regionálnej a globálnej stability, uviedol Kremeľ.

Hovorili aj o obnovení dodávok ukrajinského obilia, pričom poukázali na "konštruktívne vzťahy" oboch krajín, ktoré podľa nich umožnili realizáciu tejto dohody. Vo vyhlásení Kremľa sa "špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine priamo nespomínala, všíma si AFP.

Putin a Erdogan hovorili aj o situácii v Sýrii. Potvrdili, "že prikladajú veľký význam napredovaniu politického procesu" v tejto krajine. "Opätovne bolo potvrdené odhodlanie konať spoločne a v úzkej vzájomnej koordinácii v boji proti všetkým teroristickým organizáciám," dodal Kremeľ.

Turecko odsúdilo ruskú inváziu na Ukrajine, ale odmietlo voči Rusku zaviesť sankcie a od začiatku konfliktu sa stavia do role mediátora medzi obomi krajinami, s ktorými sa snaží pestovať veľmi dobré vzťahy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

teraz

Slovenskí hokejisti do 20 rokov prehrali v prvom zápase na MS juniorov proti Česku tesne 4:5. Slováci pár minút pred koncom prehrávali o dva góly, no dokázali vyrovnať. V predposlednej minúte zápasu však rozhodol o víťazstve Čechov Gabriel Szturc.

pred 59 minútami

Joe Biden pridal svoj podpis k rozhodnutiu Kongresu ratifikovať vstup Fínska a Švédska do NATO. Spojené štáty sa tak stali 23. krajinou, ktorá schválila vstup Fínska a Švédska do Aliancie. Potrebný je súhlas všetkých 30 členských krajín. (tasr)

pred hodinou

Webová stránka fínskeho parlamentu sa stala terčom počítačového útoku, ktorý sa začal okolo 14.30 h miestneho času, pričom spomalil alebo úplne znemožnil prístup na internetovú stránku zákonodarného zboru v Helsinkách. Ani po niekoľkých hodinách nebolo oficiálne oznámené, kto by mohol byť za týmto útokom. Parlament vo svojom vyhlásení informoval, že sa podnikajú kroky na obmedzenie útoku. (tasr)

pred 2 hodinami
pred 4 hodinami

Európske krajiny by mali prestať vydávať víza ruským občanom, vyhlásila estónska premiérka Kaja Kallasová. Podobný návrh predostrela aj fínska premiérka Sanna Marinová. „Možnosť navštíviť Európu je privilégium, nie ľudské právo. Letecká doprava z Ruska je zastavená. Takže ak schengenské krajiny vydajú Rusom víza, toto bremeno musia niesť susedia Ruska – Fínsko, Estónsko a Lotyšsko, ktoré sú jedinými prístupovými bodmi,“ napísala Kallasová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.