Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Liberáli verzus konzervatívci Politika
09. august 2022

Americká stranícka politika

Ako môžu byť konzervatívci efektívnejší v kultúrnych súbojoch

Komentátori navrhujú ujasnenie straníckej názorovej línie a odvážnejšie využívanie zverenej moci.

Ako môžu byť konzervatívci efektívnejší v kultúrnych súbojoch

Karikatúra z roku 1874 považovaná za prvé významné použitie slona ako symbolu GOP. Foto: Wikimedia Commons

Americká pravica je na straníckej úrovni slabá a určovanie smeru verejnej debaty ponecháva na svojich názorových oponentov, ktorí túto možnosť s radosťou využívajú na presadzovanie najradikálnejších možných politík.

Vyplýva to z komentára, ktorý na portáli The American Conservative publikoval Frank Cannon, spoluzakladateľ konzervatívneho think-tanku American Principles Project. Ten sa v texte venoval čoraz naliehavejšej otázke, ako je možné, že republikáni nie sú často schopní presadiť ani skromné návrhy na zmenu legislatívy.

Cannon odpoveď na túto otázku nehľadá mimo samotnej Republikánskej strany (GOP). Keď demokrati po rozhodnutí Najvyššieho súdu zvrátiť rozsudok Roe vs. Wade venovali veľa energie presviedčaniu voličov, že republikáni chcú po prevzatí moci úplne zakázať potraty, vedenie GOP podľa Cannona „prišlo s vlastnou brilantnou stratégiou, ako čeliť ľavicovým argumentom: nepovedať absolútne nič“.

Nezabúdať na kultúrne otázky

Táto konzervatívna pasivita už priniesla svoje ovocie. V Kansase, čiže v štáte, v ktorom Trump v prezidentských voľbách vyhral o približne 15 bodov, voliči v referende odmietli legislatívu, ktorá by štátnym zákonodarcom dala právomoc rozhodovať o potratových zákonoch daného štátu.

Situácia v Kansase podľa Cannona „nie je jednorazovou záležitosťou“. Ak GOP „nenájde spôsob, ako koherentne reagovať na útoky ľavice, ak bude aj naďalej strkať hlavu do piesku a dúfať v lepšie výsledky“, blížiace sa voľby nemusia dopadnúť tak optimisticky, ako to vidia mnohí konzervatívni politici a komentátori.

„Už môžete vidieť, ako sa trieda republikánskych konzultantov vracia späť k osvedčenému hernému plánu, ktorý pozná najlepšie: zostaviť voľby výlučne okolo fiškálnych otázok, nechať druhú stranu, aby vás definovala v sociálnych otázkach, a potom obviňovať pro-liferov, keď prehráte,“ píše Cannon.

Ujasniť stranícku názorovú líniu

Táto stratégia podľa neho pôsobí ešte hlúpejšie, keď konzervatívci zoberú do úvahy prieskumy verejnej mienky vo veci potratov. Pozícia, ktorá je medzi demokratmi čoraz rozšírenejšia, a to obhajoba dostupnosti potratov až po samotné narodenie, medzi občanmi v skutočnosti vôbec nie je populárna.

Demokrati sa tak dobrovoľne dostali do situácie, v ktorej musia GOP obviňovať z toho, že chce presadiť asi jedinú menej populárnu politiku – plošný zákaz potratov, ktorý by trestal aj ženy, ktoré napríklad podstúpili zákrok pre mimomaternicové tehotenstvo.

Táto predstava je nereálna. Nemá podporu medzi republikánskymi politikmi ani voličmi, a aj keby túto podporu mala, určite sa nenájde 60 senátorov, ktorí by takýto návrh podporili. „Zatiaľ čo demokratom, ako to sami priznávajú, chýbajú iba jeden alebo dvaja senátori na to, aby presadili svoju extrémistickú agendu,“ porovnáva Cannon.

Republikáni však tento lživý obraz v očiach verejnosti rozbijú len vtedy, keď prednesú vlastnú a jasnú koncepciu boja proti potratom. Veľmi populárnymi sú napríklad obmedzenia potratov po 15. týždni tehotenstva (keď dieťa už cíti bolesť) a nadpolovičnú podporu medzi občanmi by mohol podľa Cannona získať aj návrh na obmedzenie potratov po 6. týždni tehotenstva (keď už je možné zachytiť tep srdca dieťaťa).

Napriek tomu republikáni v senáte neprijali nijakú jednotnú politickú líniu a bojisko tak nechali napospas demokratom. Problémom nie je to, že sa republikáni na tomto jednotnom pláne, ako pred voľbami komunikovať svoj plán vo veci potratov, nevedia dohodnúť. Problémom je to, že ani nevedia, že nejaký plán potrebujú.

„Bez odpovede na útoky ľavice republikáni prehrajú aj preteky, v ktorých majú extrémne vysokú šancu na víťazstvo. Možno by si to zaslúžili, ale zaslúžia si to tie deti?“ pýta sa Cannon.

Inzercia

Na konci svojho textu pripomína, že zvrátenie rozsudku Roe vs. Wade bol iba začiatok a konzervatívni zákonodarcovia sa už nemôžu vyhovárať na to, že rozhodovať o otázke potratov nepatrí medzi ich kompetencie. A pokiaľ budú teraz, v rozhodujúcom momente, hrať mŕtveho chrobáka, prehrajú.

Nebáť sa použitia právomocí

O slabosti republikánskej straníckej politiky sa minulý týždeň vyjadril aj konzervatívny komentátor Matt Walsh.

Ten za zlyhaniami konzervatívnej politiky vidí ďalšiu príčinu – neochotu využívať naplno politickú moc.

„To sa týka republikánov, ktorí sú guvernérmi, republikánov na federálnej úrovni, republikánov v Kongrese a týka sa to aj množstva republikánskych prezidentov vrátane ostatného amerického prezidenta. Ten odmietal používať moc, ktorá mu bola zverená,“ tvrdí Walsh, kritizujúc politiku Donalda Trumpa.

Komentátor sa o tejto téme vyjadril v kontexte toho, že floridský senátor Ron DeSantis odvolal štátneho zástupcu, ktorý odmietal presadzovať štátne zákony týkajúce sa zmien pohlavia detí a obmedzenia potratov.

Tento krok by podľa neho nemal byť ničím výnimočným, ale republikáni sa využívaniu svojej moci podľa Walsha vyhýbajú z viacerých dôvodov.

Po prvé, takéto kroky spravidla sprevádzajú veľké protesty ľavicových politikov a médií a niektorí konzervatívni politici nie sú ochotní znášať tento tlak. Po druhé, „keď máte moc a používate ju, nesiete zodpovednosť za to, keď sa veci pokazia“.

Prehltnúť ego

Keďže sa DeSantis nebojí používať svoje právomoci, podľa Walsha by bol v prezidentských voľbách v roku 2024 „samozrejmou voľbou“, keby sa rozhodol kandidovať. Americkí konzervatívci však musia prejaviť svoj záujem o jeho kandidatúru, pretože keď DeSantis nebude cítiť širokú podporu, nepustí sa do ťažkého vnútrostraníckeho boja s Donaldom Trumpom.

Walsh neskôr na Twitteri napísal, že sa Trump môže rozhodnúť, či podporí DeSantisa a novú generáciu konzervatívnych lídrov alebo či sa vo vysokom veku pokúsi sám získať moc, pričom podľa Walsha „je iba jedna možnosť správna“.

„DeSantis s Trumpom, ktorý by ho podporoval v kampani a radil by mu, by bol absolútne nezastaviteľný. Vyžaduje si to však, aby Trump prehltol svoje ego a zmieril sa s tým, že je starší muž, ktorý svoju šancu už dostal. Veľmi dúfam, že to dokáže, ale pochybujem o tom,“ uviedol komentátor.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.