Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. august 2022, 13:41

Vojenské cvičenie Číny pri Taiwane sa nedá ospravedlniť, tvrdí Blinken

Americký minister zahraničných vecí odsúdil čínske vojenské cvičenia v blízkosti Taiwanu, pričom ich opísal ako „značnú eskaláciu“ situácie.

Blinken uviedol, že pre vojenské manévre Číny, ktoré sú odpoveďou na návštevu predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane, „neexistuje žiadne ospravedlnenie“.

„Predpokladali sme, že by Čína mohla podniknúť takéto kroky... Faktom je, že Pelosiovej návšteva prebehla pokojne. Na takúto vojenskú extrémnu a neprimeranú odpoveď jednoducho neexistuje ospravedlnenie,“ povedal Blinken. Dodal, že čínskeho ministra zahraničných vecí Wanga I na nedávnom stretnutí v Indonézii upozornil na možnosť Pelosiovej návštevy Taiwanu.

Taiwanské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že Čína vypálila počas vojenských cvičení v blízkosti Taiwanu niekoľko balistických striel. Túto informáciu potvrdila aj čínska armáda.

Japonský minister obrany Nobuo Kiši následne informoval, že päť čínskych balistických rakiet dopadlo do výlučnej hospodárskej zóny Japonska. Dodal, že Japonsko proti tomuto kroku Číny protestovalo diplomatickou cestou.

Čínske vojenské manévre potrvajú podľa čínskej štátnej televízie CCTV až do nedele. Podľa taiwanských predstaviteľov však porušujú pravidlá stanovené Organizáciou Spojených národov (OSN), narúšajú územnú suverenitu Taiwanu a sú priamou hrozbou pre leteckú a námornú dopravu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Futbalisti Chelsea remizovali v nedeľňajšom zápase 2. kola anglickej Premier League s Tottenhamom 2:2. Jeden bod pre hostí zaistil v šiestej minúte nadstaveného času Harry Kane. Jeho tím tak prerušil šnúru piatich prehier s týmto súperom. (tasr)

pred hodinou

Afganské militantné hnutie Taliban vyhlásilo pondelok 15. augusta za štátny sviatok. Má pripomínať prvé výročie od opätovného nástupu hnutia k moci. V krajine od nástupu Talibanu k moci dochádza k svojvoľnému zatýkaniu, popravám bez súdneho procesu, útokom Islamského štátu voči náboženským menšinám a krajina čelí hospodárskym problémom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.