Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
05. august 2022

Kauza Súmrak

Prečo nepodala prokuratúra obžalobu na Fica s Kaliňákom

Politici Smeru sa tešia predčasne, získali len oddychový čas. Po odstránení formálnej chyby vyšetrovateľa sa môžu postaviť pred súd.

Prečo nepodala prokuratúra obžalobu na Fica s Kaliňákom

TASR

Pre dvoma týždňami sme avizovali, že polícia chce zrejme čo najskôr uzavrieť kauzu Súmrak – podaním obžaloby na Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. Nasvedčovala tomu aj prítomnosť NAKA na úrade vlády.

Vyšetrovatelia si tam zavolali dvoch spolupracujúcich obvinených – Ľudovíta Makóa a Františka Imreczeho. Motívom bolo zistiť, ako prebiehali schôdzky Bödörovho komanda v kancelárii expremiéra Fica.

Nielen z hľadiska obsahu, ale aj formy. To znamená, či si tzv. kajúcnici dobre pamätali priestory, v ktorých sa pohybovali, kto kde sedel a podobne. Policajti mali zároveň odstrániť technické rozpory v ich výpovediach.

Najmä v menoslove účastníkov stretnutí, keďže v tomto sa čiastočne líšili. Vyzeralo to, že po vykonaní previerky na „mieste činu“ už nič nebráni tomu, aby vyšetrovateľ navrhol prokuratúre obžalovať špičky Smeru.

Formálna chyba

Spravidla totiž ide o jeden z posledných úkonov, po ktorých sa ukončí vyšetrovanie. To, že polícia sa blíži do finále, potvrdil v rozhovore pre Postoj aj riaditeľ NAKA. Obžaloba Fica s Kaliňákom bola na spadnutie.

Dozorujúci prokurátor si však všimol formálnu chybu, ktorá celý proces oddialila o niekoľko týždňov. Vyšetrovateľ nezaložil do spisu informáciu, že Makóovi s Imreczem bolo odložené obvinenie v kauze Súmrak.

Obaja sú trestne stíhaní v súvisiacom prípade (Očistec), v kauze Súmrak boli zatiaľ len v pozícii svedkov. Vyšetrovateľ získal súhlas prokurátora, aby mohol dočasne odložiť ich obvinenie, zabudol ho však založiť do spisu.

Pre túto formálnu chybu bude nutné zopakovať aj niektoré procesné úkony. V opačnom prípade by mohli byť doteraz zabezpečené dôkazy vyhodnotené ako nezákonné, čoho by sa určite chytili advokáti protistrany.

Evergreen Smeru

Dozorujúci prokurátor dal zároveň vyšetrovateľovi pokyn, aby doložil do spisu ešte jeden listinný dôkaz a vypočul dvoch svedkov. Teoreticky by stačilo, ak by to spravil až na súde, pretože nejde o nič relevantné.

No keďže spis je pre spomínanú formálnu chybu stále otvorený, prokurátor považoval za účelnejšie nečakať a vybaviť to hneď. Chcel sa tým zároveň vyhnúť ďalším námietkam, ktoré by oddialili podanie obžaloby.

Fico s Kaliňákom sa tešia predčasne, získali len oddychový čas. Na dôkaznej situácii sa nič nemení, pochybenie vyšetrovateľa je čisto technické. A nijako neoslabuje podozrenia voči politikom Smeru.

Inzercia

Ficova reakcia, že ich chcú „zatvoriť za tlačové konferencie proti Matovičovi a Kiskovi na 20 rokov do väzenia, aby nás naveky umlčali“, je už evergreen, ktorý opakuje vo verejnom priestore posledné dva roky.

Marketingové odkazy

Po odstránení formálnych nedostatkov sa môžu spolu s Kaliňákom postaviť pred súd. Až tam sa ukáže, či sa dokážu obhájiť aj právne relevantným spôsobom alebo len politickými zbraňami.

Napokon, obaja majú príslušné vzdelanie, takže ak sa cítia byť nevinní, nemal by to byť problém. Ibaže by nie, lebo mantry o politických procesoch sú v skutočnosti len marketingové odkazy pre ich publikum.

Oddialenie obžaloby v kauze Súmrak nie je koniec sveta. Radšej sa s chybami vyrovnať v prestihu ako ich potom riešiť za pochodu na hlavnom pojednávaní. Na celej udalosti zaráža skôr niečo iné.

Policajti riešia od volieb 2020 toľko káuz politicky exponovaných osôb ako nikdy predtým. Okrem zbierania dôkazov, ktoré musia byť vzhľadom na povahu veci úplne nepriestrelné, sledujú aj termíny, sťažnosti atď.

Právny purizmus

Keď to trochu preženieme, stali sa z nich otroci paragrafov. Úradníci, ktorí zakladajú do spisov listiny namiesto toho, aby sa primárne venovali podstate – odkrývaniu korupcie a organizovaného zločinu s politickým krytím.

Napriek tomu sa občas stane, že niečo prehliadnu, ako napokon každý. Advokáti obvinených si mädlia ruky, procesné chyby sú hlavným zmyslom ich práce. Na viac nemajú, respektíve cítia sa slabí v kramflekoch.

Ich klienti totiž neponúkajú uveriteľné verzie príbehu. Zmôžu sa maximálne na okopávanie zboku, čo im žiaľ často vychádza. V slovenskej justičnej praxi má totiž právny purizmus nezriedka navrch nad spravodlivosťou.

Aj formálne chyby sú jej prirodzenou súčasťou: horšie je, ak by viedli k demotivácii kľúčových aktérov očistných procesov. Jednak spolupracujúcich obvinených vypovedať, ale aj vyšetrovateľov, ktorí riešia kauzy ako Súmrak.

S blížiacimi sa voľbami bude nervozita už len stúpať. Na pokoji nepridáva ani predstava, že po víťazstve politikov, ktorí sú trestne stíhaní, môže nastať obdobie revanšu. S neželaným dôsledkom ako rezignácia alebo kalkul.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.