Šéf OSN vyzval vlády, aby zdanili nadmerné zisky ropných a plynárenských firiem
Podľa Antonia Guterresa je nemorálne, že tieto firmy dosahujú rekordné zisky vďaka energetickej kríze na úkor najchudobnejších ľudí.
Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval vlády po celom svete, aby zdanili nadmerné zisky ropných a plynárenských firiem, ktoré označil za chamtivé.
„Je nemorálne, že ropné a plynárenské spoločnosti dosahujú rekordné zisky vďaka tejto energetickej kríze na úkor najchudobnejších ľudí a komunít a obrovských klimatických nákladov,“ povedal Guterres v stredu pred novinármi.
Celkové zisky dvoch najväčších amerických ropných koncernov Exxon Mobil a Chevron, britského koncernu Shell a francúzskej spoločnosti TotalEnergies dosiahli v uplynulom kvartáli takmer 51 miliárd USD (50 miliárd eur), čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom.
„Vyzývam všetky vlády, aby zdanili tieto nadmerné zisky a použili takto získané prostriedky na podporu najzraniteľnejších ľudí v týchto ťažkých časoch,“ uviedol Guterres. Takisto vyzval ľudí po celom svete, aby poslali jasnú správu odvetviu fosílnych energií, že táto „groteskná chamtivosť trestá najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí a zároveň ničí náš jediný spoločný domov“.
Politici a spotrebitelia po celom svete kritizujú ropné firmy, že zneužívajú globálny nedostatok, aby na úkor spotrebiteľov dosahovali neprimerané zisky. Británia už schválila daň vo výške 25 % na nadmerné zisky producentov ropy a plynu v Severnom mori. O podobnej dani diskutovali aj zákonodarcovia v USA, aj keď je len malá pravdepodobnosť, že by prešla Kongresom.
Podľa Guterresa ruská vojna proti Ukrajine a klimatická kríza podnecujú globálnu potravinovú, energetickú a finančnú krízu.
Dnes treba vedieť
„Vyjasnili sme si, že bez SaS bude moja vláda nefunkčná. Nebude mať v parlamente väčšinu," hovorí po stretnutí premiér Eduard Heger. Tvrdí, že teraz nie je čas na nestabilitu, ale na spoluprácu. Poďakoval sa za dôstojnú a pokojnú diskusiu, ktorá bola podľa neho plná argumentov jednotlivých strán.
Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský novinárom povedal, že každá strana si na stretnutí povedala svoj postoj k situácii. Rokovania môžu podľa jeho slov smerovať "kamkoľvek". Zástupcovia Za ľudí uviedli, že premiér Eduard Heger navrhoval nové spôsoby vedenia koaličných rád.
„Vyzerá to tak, že nepríde k tomu, že by Igor Matovič odstúpil. Neboli k tomu dnes žiadne signály,“ hovorí po dnešnej schôdzke lídrov pôvodnej koalície Richard Sulík. Tvrdí však, že budúci týždeň sa uskutoční ďalšie stretnutie. Dodal, že rokovanie bolo v pokojnej atmosfére.
Za zastávky rýchlikov v Leopoldove a Piešťanoch je 7-tisíc ľudí
Útvar hodnoty za peniaze pri ministerstve financií, ktorý stojí za nápadom zmeny grafikonu pre budúci rok, návrh zmien obhajuje.
Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)
„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“
Policajný šéf veľmi dobre vie, že dôležitejšie ako slová sú skutky. Vyšetrovateľom ide karta, ale zatiaľ sú len v polovici cesty. Konečné skóre sa bude merať až rozhodnutiami súdov v kauzách Očistec a Súmrak. Komentuje Marek Vagovič.
Lotyšsko a Estónsko opúšťajú Čínou podporované zoskupenie, ktorého cieľom je posilňovanie vzťahov s východoeurópskymi krajinami. Tallin a Riga takto reagujú na posilňovanie čínskych vzťahov s Ruskom. Peking odmieta kritizovať Rusko za inváziu na Ukrajinu a odsudzuje tiež hospodárske sankcie voči Moskve. (tasr)
Ministerstvo zdravotníctva bude každý rok zverejňovať monitorovacie správy o stave zdravotníctva. Výsledky monitoringu bude podľa rezortu hodnotiť komisia, v ktorej budú zástupcovia pacientskych organizácií, stavovských organizácií, pracovníkov v zdravotníctve, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, samospráv, zdravotných poisťovní či ministerstva. (tasr)
Richard Sulík novinárom krátko pred začiatkom stretnutia v Bôriku povedal, že naň ide preto, lebo ho pozval premiér Heger. Viac sa k situácii v koalícii vyjadrovať nechcel. Prisľúbil stanovisko po rokovaní.