Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2016

Februárové teploty dosiahli historický rekord

Pondelkové teploty na území Slovenska dosiahli februárový teplotný rekord v histórii meteorologických meraní. Najteplejšie bolo v Bratislave, kde teplota dosiahla 20,3 stupňov Celzia. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Nové maximá teploty vzduchu pre mesiac február meteorológovia namerali na viacerých miestach. Príkladom sú Kuchyňa, kde bolo 19,2 stupňa, Koliba s 19,1 stupňa, ale aj kotlinové stanice, ako sú Podolínec, kde bolo 17,6 stupňa a Spišské Vlachy s 18,4 stupňa Celzia.
     

 „Pri výraznom prúdení teplého vzduchu sa vyskytovali v závetrí Álp föhnové efekty, ktoré boli výrazné v kotlinách južne a juhovýchodne  od Viedne,“ uviedli v analýze Maroš Turňa a Pavel Faško zo SHMÚ. Tieto sa prejavili aj pri Bratislave.
      

Pondelkové maximum teploty vzduchu z letiska v Bratislave je zároveň aj najvyššou teplotou vzduchu nameranou na Slovensku v zime. December tak ostáva jediným mesiacom, v ktorom zatiaľ nebola nameraná teplota nad 20 stupňov.
      

Tohtoročný február je okrem teplotných rekordov bohatý aj na zrážky, ktoré majú na konci zimy zvyčajne najnižšie hodnoty. Už v polovici mesiaca sa na väčšine územia podarilo prekonať celomesačný februárový zrážkový priemer.
 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.