Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
02. august 2022

Parlamentné triedenie duchov

Len čo Sulík splní úlohu a povalí vládu, sám bude opäť za zlého

Časť mienkotvorcov už dúfa v koalíciu Hlasu, SaS a PS.

Len čo Sulík splní úlohu a povalí vládu, sám bude opäť za zlého

Nezaradení poslanci (zľava) Štefan Kuffa a Tomáš Taraba počas rokovania 65. schôdze Národnej rady SR 25. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian

Koaličná kríza je momentálne vo fáze politického „triedenia duchov“. Časť opozičných poslancov v parlamente sa rozhoduje, či a za akých podmienok by podporila prípadnú menšinovú vládu bez SaS, kým koaliční poslanci zvažujú, či z vlády neodídu, ak by ju podporovali „tí nesprávni“. Teda poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa, ktorí sa dostali do Národnej rady na kandidátke Kotlebovej ĽSNS a tvoria málo známy politický subjekt Život – národná strana.

Tu treba pre objektívnosť poznamenať, že poslanecký klub ĽSNS tarabovci aj veľmi rýchlo opustili. A to do troch mesiacov po voľbách pre nezhody s Milanom Mazurekom. Ten kotlebovcov sám opustil neskôr, v januári 2021, a dnes reprezentuje stranu Republika.

Minulotýždňové úvahy, či sú Taraba a obaja Kuffovci „fašisti“ preto, na čom chrbte sa vyviezli do parlamentu, alebo len „tvrdí kresťania“ (ako o nich zmierlivo hovorí Boris Kollár), sú akiste politologicky zaujímavé. No udalosti koaličnej krízy sú dnes niekde inde ako pred týždňom.

Z OĽaNO odišiel do SaS poslanec Juraj Krúpa. Ak teda sulíkovci opustia vládnu koalíciu, jej zvyšok môže rátať s ešte menším množstvom poslancov ako doteraz. Aj Matovičovi poslanci Stančík a Čekovský sa už vyjadrili, že nechcú vládu s podporou zákonodarcov zvolených za ĽSNS. A podobne aj Juraj Šeliga zo Za ľudí.

V každom prípade, pokiaľ koalíciu opustí SaS, bude pre zvyšné tri strany veľmi ťažké naškrabať v parlamente 76 poslancov a navyše sa ešte aj spoľahnúť na disciplinovaný nástup všetkých vždy, keď budú potrebné ich hlasy. Ťažko z toho bude viac ako len vegetatívne prežívanie. Štefan Kuffa napríklad už oznámil, že by menšinovú vládu toleroval, len ak bude jasná perspektíva predčasných volieb.

Tak o čom sa tu vlastne posledný týždeň diskutuje?! Udalosti pripomínajú lievik, ktorý beztak smeruje k predčasným voľbám.

Inzercia

Na druhej strane ani predčasné voľby niekedy začiatkom budúceho roka nemusia vyvrcholiť do vzniku novej „pokrokovej“ vlády v zložení Hlas, SaS a PS, o ktorej tajne snívajú niektorí ľavicovoliberálni mienkotvorcovia. Pokračujúca inflácia, problémy s plynom počas zimy a prípadná nová vlna pandémie (i nepopulárnych protipandemických opatrení) môžu vytvoriť dokonalú búrku, z ktorej bude profitovať skôr Smer a Republika.

Hysterické komentáre o vláde závislej od „fašistov a fašizoidov“ i cielené saskárske lovenie v liberálnej časti poslaneckého klubu OĽaNO môžu rozleptať mocenskú základňu Igora Matoviča a Eduarda Hegera v parlamente. No Richard Sulík by si mal uvedomiť jednu vec. Za „dobrého“ je v istých kruhoch braný teraz len preto, že má moc zvrhnúť súčasného lídra OĽaNO. Len čo padne vláda, k sulíkovcom sa tieto progresívne mienkotvorné kruhy zachovajú v duchu hesla: „Murín splnil úlohu, murín môže odísť.“

Za „fašistu“ vyhlásia pri najbližšej vhodnej príležitosti hoci aj predsedu SaS (tak ako v minulosti), pretože sotva bude známy termín predčasných volieb, začne ísť o to, preliať čo najviac liberálnych hlasov od sulíkovcov k PS. Zároveň bude OĽaNO hovoriť, že Sulík už rozbil svoju druhú vládu. A kým sa v popredí už bude hrať o relatívne rozdelenie síl v budúcej koalícii Hlasu, SaS a progresívcov, v pozadí si ruky budú mädliť Smer s Republikou.

Táto situácia nemá dobré riešenie. Navyše sotva existuje nádej na nejakú rozumnú stredopravú zostavu po voľbách, keďže strany, ktoré by ju mohli tvoriť, sú beznádejne rozhádané. Ak by predčasné voľby pre Slovensko dopadli dobre, išlo by o zázrak.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.