Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2016

Slováci sa z Nórska vrátili s jednou medailou, Gönci je spokojný

O cenný kov z mládežníckej olympiády sa postaral v súťaži hokejových zručností Sebastián Čederle, ktorý v nedeľu oslávil 16. narodeniny.

Slovenská výprava sa v pondelok vrátila domov z II. Zimných olympijských hier mládeže v nórskom Lillehammeri s jednou striebornou medailou. O cenný kov sa postaral v súťaži hokejových zručností Sebastián Čederle, ktorý v nedeľu oslávil 16. narodeniny.

Čederle sa na mládežnícku olympiádu medzi šestnástku najlepších dostal cez trojkolové sito slovenskej i medzinárodnej eliminácie a v Lillehammeri potvrdil, že právom. Z kvalifikácie postúpil z prvého miesta, vo finále bol nad jeho sily iba Rumun Eduard Casaneanu. "Je to dobrý pocit, som veľmi rád, že som medailu získal. Len škoda, že nebola zlatá," povedal po príchode do Bratislavy.

Hoci úvodne dve disciplíny rýchlosť korčuľovania a presnosť streľby Čederlemu vôbec nevyšli, postupne sa posúval v poradí dopredu a medailu si zabezpečil až víťazstvom v záverečnej súťaži - kontrole puku. "Prvé dve disciplíny som pokazil, až potom som to dobiehal. V poslednej disciplíne som si veril a išiel som do toho s tým, že musím získať potrebné body. Podarilo sa, no ešte si stále poriadne neuvedomujem, čo som dosiahol. Nezvyčajné bolo pre mňa to, že síce robím kolektívny šport, ale na olympiáde som musel bojovať sám za seba."

Slovenský reprezentant v mládežníckych kategóriách nastupuje v tejto sezóne za MHKM Skalica v extralige dorastu, v 37 dueloch si na konto pripísal 39 bodov (16+23) a dvadsať plusových bodov. "Musím na sebe ďalej makať a uvidíme, čo príde. Určite myslím na NHL, tam by som si chcel zahrať. Najprv ale musím uspieť v drafte. A túžim ísť aj na veľkú olympiádu a tam snáď získať tiež nejakú medailu," dodal mladík, ktorého hokejovým vzorom je Patrick Kane z Chicaga Blackhawks.

Čederle bola Lillehammeri aj vlajkonosičom slovenskej výpravy na otváracom ceremoniáli. Pre Slovensko získal druhú medailu v histórii ZOHM, pred štyrmi rokmi v Innsbrucku 2012 vybojovala zlato v slalome alpských lyžiarok Petra Vlhová.

"S výsledkami na olympiáde mládeže panuje u mňa spokojnosť, pretože naša výprava nemala také ambície, s akými sa napokon domov vracia," zhodnotil účinkovanie Slovákov vedúci výpravy Jozef Gönci. "Máme druhé, štvrté, šieste miesto a niekoľko ďalších umiestnení v najlepšej desiatke. Realizačné tímy a športovci si to naozaj tvrdo odmakali. Treba povedať aj to, že v porovnaní s niektorými ďalšími krajinami sme ohromne hendikepovaní, keďže nemáme infraštruktúru na zimné športy a ani to šťastie, že nám tu napadne toľko snehu ako napríklad v Škandinávii. Už v tomto veku teda majú ostatní veľký náskok pred nami. Preto to, čo sa nám podarilo, aj so ziskom medaily, je veľmi dobrý výsledok. Okrem cenného kovu ma potešili hokejistky, sánkari, monobob i biatlonisti. Verím, že sa športovci vrátili domov plní pozitívnej energie a že ich čaká skvelá kariéra."

Slovensko reprezentovalo na ZOHM spolu 33 športovcov - v dievčenskom hokejovom turnaji a v mužskej súťaži zručností, v sánkovaní, biatlone, bežeckom a zjazdovom lyžovaní a výpravu doplnili jeden bobista a jedna krasokorčuliarka. Okrem Čederleho sa do prvej šestky dostali ešte hokejistky (4. miesto) a v dvojsedadlových saniach Matej Zmij s Tomášom Vaverčákom (6. miesto).

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.