Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. august 2022

Chlebová kampaň

Vládnutie v tejto podobe je neisté, predčasné voľby takmer isté

Scenárov, čo sa bude na politickej scéne diať nasledujúce dva-tri mesiace, je stále veľa. Ale jedno je jasné. Zvolebnieva sa.

Vládnutie v tejto podobe je neisté, predčasné voľby takmer isté

FOTO: TASR/Henrich Mišovič

Únava z tohto typu vládnutia je zjavná a pochopiteľná.

Psychologizovania a skúmania pováh či úchyliek politikov stačilo. Už to nikoho príliš nebaví.

Voľby asi nebudú na jeseň ani v zime, ale jarný či skorý letný termín je pravdepodobný.

Nie je to žiadna katastrofa, také veci sa dejú. Stačí sa pozrieť na Izrael či Taliansko.

No už vieme, že žiadne protikorupčné hnutie nemá v ďalších voľbách perspektívu.

Téma korupcie odumiera, a ak sa stihnú na jeseň či v zime uzavrieť niektoré veľké prípady (Súmrak, Očistec...), tak Matovičova misia v tomto smere bude splnená.

Spoločenské nálady sú teraz iné.

Niekedy si ľudia napríklad povzdychnú, že radšej nech sa čosi z tých eurofondov ukradne, ako by mali prepadnúť. Alebo radšej nech si niekto niečo z tých peňazí na diaľnice uleje aj bokom, len nech sa stavajú rýchlejšie.

Je to prejav aj istej rezignácie, že si štát jednoducho nevieme dobre spravovať. Že buď je výkon s korupciou, alebo neschopnosť bez korupcie.

Ale zatiaľ ešte dobre fungujú hodnotové témy. Počúvame o zultrakonzervatívnení OĽaNO, o vyjednávaní s „tvrdými kresťanmi“ okolo Tarabu a všade sa to má hemžiť samými fašistami či fašizoidmi. (To slovo sa už používa takmer na každého nehodného politika či človeka s hlúpymi názormi, a tak stráca svoj zmysel. Mení sa na nadávku či vyjadrenie opovrhnutia.)

Niektoré súboje o voliča budú kruté, ale aj odťažité. Zdieľať

Na jednej strane je dobre, že sa už nebudú v čudných širokorozchodných hnutiach s jednou témou miešať ľudia s výrazne odlišnými hodnotovými názormi. To nebolo nič normálne.

Takéto zoskupenia sa pri styku s realitou musia prirodzene rozpadnúť.

A to sa aj deje. A bude sa to diať ešte rýchlejšie, lebo predčasné voľby sú čoraz reálnejšie.

Niektoré súboje o voliča budú kruté, ale aj odťažité.

SaS a progresívci sa budú predbiehať v tom, kto bude agresívnejší a odvážnejší v nastoľovaní agend, ako sú manželstvá homosexuálov, dekriminalizácia marihuany, čo najľahší prístup k interrupciám a podobne.

SaS vysunie do kultúrnych vojen Janu Bittó Cigánikovú po boku s Vladimírou Marcinkovou a Máriou Kolíkovou. Progresívci budú dávať viac priestoru Lucii Plavákovej, lebo téma ekológie a klimatickej krízy nebude zrejme až taká atraktívna.

Aj po konzervatívnych voličoch pôjde viacero strán. Nielen KDH. Vyštartoval po nich aj Igor Matovič so sociálnym konzervativizmom podľa strihu Györga Gyimesiho.

Inzercia

Na konzervatívnych voličov sa bude ešte uprenejšie pozerať aj Boris Kollár s Milanom Krajniakom. Bolo to vidieť aj pri Kollárovej obhajobe Tarabu a Kuffovcov. Kollár vie, že nejde len o tri hlasy, ktoré koalícii môžu pomôcť udržať menšinovú vládu. Ide aj o Kuffovcov, lebo oni zastupujú v parlamente tých kresťanov, pre ktorých je stále dôležitá postava farára Kuffu.

Lenže pointa je inde.

Hlas sa usilovne tlačí do pozície ľavicovej strany. Zdieľať

Máme pred sebou ťažkú zimu, u susedov je vojna, neisté sú dodávky a ceny energií, zaručená je vysoká inflácia, rastúce ceny potravín, otázne je zdravotníctvo aj nové pandemické vlny.

Nespokojných bude veľa skupín obyvateľstva. A budú sa pozerať najmä na to, kto ich presvedčí, že dokáže uľahčiť normálny život.

Toto zatiaľ sedí najviac Hlasu, ktorý sa ostentatívne nezapája do kultúrno-etických vojen.

V slovníku politikov Hlasu dominuje valorizácia, trinásty-štrnásty dôchodok, ceny potravín, peniaze na záchranu zdravotníctva, nižšia DPH pre gastrosektor, podpora slovenských potravinárov, výkup slovenskej pšenice, stavba nemocníc...

Toto môžu byť kľúčové témy nasledujúcej zimy.

Zabudnite na globálne témy, klimatické krízy aj kultúrne vojny. Zdieľať

Hlas sa urputne tlačí do pozície jedinej skutočne ľavicovej strany, ktorá rozumie slovenskej chudobe, hoci v skutočnosti nepripomína autentickú stranu chudobných.

Stačí si pozrieť exkluzívne oblečenie niektorých dám po boku Pellegriniho, nevidno tu ani žiadneho robotníka či drobného živnostníka, len profesionálni politici, novinári, manažéri.

No Hlas robí všetko pre to, aby bol hlasom dôchodcov, zdravotníkov, potravinárov a všetkých, ktorých teraz trápi najmä to, koľko bude stáť chlieb, koľko zaplatia za plyn alebo či zoženú palivové drevo za dobrú cenu.

Čaká nás ťažšie obdobie a predvolebná kampaň v tomto čase nebude nič veľmi salónne, intelektuálne iskrivé či hodnotovo výrazné. Politicky bezpohlavný a ideologicky nudný Hlas môže byť vo výhode.

Víťazom budúcich volieb bude ten, kto bude ochotný najštedrejšie rozdávať, tvoriť nové sociálne podpory, stropovať ceny a zvyšovať platy.

Zabudnite na globálne témy, klimatické krízy aj kultúrne vojny.

Toto bude chlebová kampaň.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.