Obete pandémie
Rakúska lekárka, ktorej sa vyhrážali antivaxeri, spáchala samovraždu

Zdroj foto: Twitter/Claas Gefroi
Telo všeobecnej lekárky, ktorá verejne zdôrazňovala účinnosť očkovania proti koronavírusu, našli v piatok podľa miestnych médií v jej ambulancii vo vidieckej oblasti na severe Rakúska.
Rakúski politickí lídri vyjadrili v sobotu šok zo smrti lekárky Lisy-Marie Kellermayrovej, ktorá zatvorila svoju ordináciu po tom, ako sa jej vyhrážali smrťou odporcovia protipandemických opatrení a vakcín proti ochoreniu COVID-19. TASR správu prevzala od agentúry AP.
Telo všeobecnej lekárky, ktorá verejne zdôrazňovala účinnosť očkovania proti koronavírusu, našli v piatok podľa miestnych médií v jej ambulancii vo vidieckej oblasti na severe Rakúska.
Prokuratúra v meste Wels potvrdila, že lekárka spáchala samovraždu a oznámila, že sa našiel aj list, ktorého obsah nezverejnia, informuje agentúra APA.
Kellermayrová pred mesiacom oznámila, že po viac ako siedmich mesiacoch vyhrážok smrťou dočasne pozastaví lekársku prax. Povedala, že na bezpečnostné opatrenia minula viac ako 100 000 eur.
V polovici júla lekárka oznámila, že svoju ordináciu zatvára natrvalo.
Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen na Twitteri napísal, že v myšlienkach je s lekárkinou rodinou a priateľmi. "Ukončime toto zastrašovanie a strach. Nenávisť a intolerancia nemajú v našej krajine miesto. Nájdime vždy spôsob, ako spolu pokojne žiť," povedal.
Minister zdravotníctva Johannes Rauch povedal, že je Kellermayrovej smrťou "hlboko šokovaný". "Ako lekárka zasvätila svoj život zdraviu a blahu iných. Vyhrážky smrťou jej a jej kolegom boli brutálnou realitou, " napísal Rauch na Twitteri. Takéto správanie sa označil za neospravedlniteľné a povedal, že musí konečne prestať.
Prokuratúra vo Welse v júni uzavrela vyšetrovanie týkajúce sa nemeckého občana podozrivého z vyhrážania sa Kellermayrovej s tým, že za prípad sú zodpovedné nemecké úrady, informovala APA. Polícia v Rakúsku pokračovala vo vyšetrovaní vedenom voči neznámym osobám.
Dnes treba vedieť
Najkrajšiu gratuláciu som dostal od slovenskej prezidentky, povedal Petr Pavel
Podľa jeho slov počítala slovenská prezidentka aj s možnosťou, že voľby vyhrá expremiér Andrej Babiš. „V tom prípade by to mala ako taký inkognito výlet do Prahy,“ dodal novozvolený český prezident.
„Lepšie septembrový termín ako nič, ako mať rok úradnícku vládu,“ vravel predseda parlamentu Boris Kollár. Peter Pellegrini mu oponuje, podľa neho môže parlament po vymenovaní úradníckej vlády aj každý mesiac rokovať o termíne predčasných volieb. „Táto stratégia vám nevyjde, nemáte 90 hlasov,“ reagoval na neho Kollár.
„Verejne sa pýtam SaS, prečo musí do 30. septembra zostať pri moci torzo padnutej vlády, pán Heger, Matovič?“ vyhlásil Pellegrini. Podľa jeho slov sa chce ešte osobne stretnúť s Richardom Sulíkom a pýtať sa ho na termín predčasných volieb.
Líder Hlasu Peter Pellegrini považuje za „nevhodné“, že prezidentka Zuzana Čaputová prišla do volebného štábu Petra Pavla, teda pred tým, ako sa oficiálne ujal funkcie českého prezidenta. Za neštandardný, ale ľudsky pochopiteľný krok to označil v relácii O 5 minút 12 na RTVS aj predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Strana Sloboda a Solidarita pôjde do volieb samostatne a na kandidátku pozve niektoré osobnosti, povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemenová na TA3. V súvislosti s projektom Mikuláša Dzurindu hovorila o „vajataní“ pri niektorých témach, napríklad pri registrovaných partnerstvách.
„Urobme to v júni, nevidím v tom problém, nech sú voľby čím skôr,“ povedal predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský v relácii V politike na TA3. Podpredseda Smeru-SD Richard Takáč v diskusii prízvukoval, že júnový termín je pre Smer ešte prijateľný, september nie.
Britský premiér Sunak odvolal z vlády predsedu Konzervatívnej strany Zahawiho
Dôvodom je porušenie pravidiel pre členov vlády, ktorého sa dopustil pri riešení svojich daňových nezrovnalostí.
Petra Vlhová figurovala po 1. kole slalomu Svetového pohára na 6. mieste. V českom Špindlerovom Mlyne zaostala za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 1,54 sekundy. (tasr)
Synoda na Slovensku
Biskupi, lídri spoločenstiev, rehoľníci aj aktívni laici diskutovali o cirkvi
Cieľom podujatia v Nimnici, na ktoré prišlo 160 účastníkov, bolo prehĺbenie vzájomnej komunikácie, výmena informácií a pohľadov a tiež zbieranie pastoračných podnetov.
Mazáka opätovne vymenovali za člena výberovej komisie pre Európsku prokuratúru
Ján Mazák pôsobil v tejto funkcii od októbra 2018 do októbra 2022. Výberová komisia pozostáva z 12 členov.