Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
31. júl 2022

Týždenný výber

To, či vznikne menšinová vláda, majú v rukách najmä liberáli v OĽaNO

Krátky komentár k vládnej kríze plus prehľad článkov, ktoré by vám nemali ujsť.

To, či vznikne menšinová vláda, majú v rukách najmä liberáli v OĽaNO

Foto: TASR/Martin Baumann

Od momentu, keď SaS začiatkom júla vypovedala koaličnú zmluvu, bolo jasné, že klasická uhorková sezóna tento rok nebude. Leto má napriek prázdninám svoju top vnútropolitickú tému, ktorá sa rieši v podstate každý deň. Je ňou otázka, čo nastane, keď koncom augusta vyprší Sulíkovo ultimátum Eduardovi Hegerovi, v ktorom žiada odchod Igora Matoviča z vlády.

Všeobecne sa za najpravdepodobnejší scenár považuje, že Igor Matovič v kresle ministra zostane a zvyšok koalície sa pokúsi dovládnuť v menšinovom formáte.

Vo svetle reflektorov sa tak tento týždeň ocitli rôzni nezaradení poslanci, u ktorých sa predpokladá, že by menšinovej vláde mohli pomôcť fungovať. Najviac pozornosti sa ušlo trojici Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke ĽSNS, ale dnes už majú vlastnú stranu Život.

Najskôr sa objavili Borisom Kollárom iniciované úvahy o tom, že by títo traja poslanci mohli vstúpiť do poslaneckého klubu Sme rodina. To však „tarabovci“ odmietli, ale pripustili, že sú pripravení rokovať o podpore jednotlivých zákonov. Definitívne sa k možnej podpore menšinovej vlády chcú vyjadriť až vtedy, ak takáto situácia nastane.

To, že títo poslanci by prípadnej menšinovej vláde pomohli sfunkčniť parlament, je však veľmi pravdepodobné. Otázna je len forma a podmienky. Veľa lepších možností totiž nemajú, keďže úradnícka vláda ani rýchle predčasné voľby nie sú v ich záujme.

Záver týždňa ukázal, že z pohľadu šancí na prežitie prípadnej menšinovej vlády je tu ešte jedna veľmi dôležitá skupina. Možno ešte dôležitejšia, pretože sa dá na ňu cez médiá tlačiť efektívnejšie ako na tarabovcov, ktorým je ukradnuté, čo sa o nich píše v liberálnych novinách. Sú to liberáli v poslaneckom klube OĽaNO.

Jeden z nich, Juraj Krúpa, ohlásil odchod z klubu OĽaNO a zdôvodnil ho tým, že „menšinová vláda s podporou fašistov“ je pre neho neprípustné vyústenie koaličnej krízy. Ak by jeho krok nasledovalo niekoľko ďalších liberálnejších poslancov, prevádzkovať menšinovú vládu by bolo nemožné.

Ďalší dvaja liberálni poslanci OĽaNO, Kristián Čekovský a Andrej Stančík, síce označili Krúpovo rozhodnutie za predčasné, ale zároveň deklarovali, že neveria vo fungovanie vlády, ktorá by sa opierala o hlasy „opozičných, nezaradených či fašistických poslancov“.

Práve toto je citlivé miesto pre všetkých architektov alternatívy vládnutia v menšine. Ak sa poslanecký klub OĽaNO nerozsype, tarabovci zvyšku koalície s fungovaním v parlamente z pragmatických dôvodov pomôžu.

V najbližších letných dňoch tak budeme sledovať silný tlak práve na skupinu liberálov v Matovičovom klube. Plus na poslancov Za ľudí, ako je Juraj Šeliga či Jana Žitňanská. Nebude to len tlak mediálny, rámcovaný ako hrozba vládnutia s podporou fašistov, ale aj politický.

Pretože o niečo sa nebude pokúšať iba Boris Kollár, ale určite aj Richard Sulík.

Texty týždňa

„Dajte muchám 10 dní a z 80-kilového prasaťa zostanú len kosti,“ Lukáš Kekelák sa rozprával s odborníkom na muchy.

Marek Vagovič sa s riaditeľom NAKA rozprával nielen o vývoji v najväčších kauzách, ale aj o tom, ako vznikajú biblické názvy policajných akcií.

Kristína Votrubová napísala reportáž o tom, prečo menšie dediny vzdialené od miest postupne chradnú a prichádzajú o obyvateľov.

Inzercia

Maďarský premiér Viktor Orbán svojím prejavom v rumunských Karpatoch opäť vyvolal rozruch. Jeho vyjadrenia o vojne na Ukrajine komentoval Jozef Majchrák.

Erik Potocký si všimol, ako sa už aj do debaty o počasí vkradli emócie a panika.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.