Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2022, 22:30

Svätá stolica varuje pred rozkolom v cirkvi

Nemecká synodálna cesta nemá právomoc na zmeny náuky a morálky, znie z Vatikánu

Nemecká synodálna cesta nemá právomoc na zmeny náuky a morálky, znie z Vatikánu

Foto – Twitter

Synoda v Nemecku nemôže podľa Svätej stolice zaväzovať biskupov ani veriacich.

Progresívna nemecká synodálna cesta nemá právomoc na to, aby robila inovatívne rozhodnutia vo veci katolíckej náuky a morálky a zaväzovala nimi biskupov a veriacich.

Vyhlásila to vo štvrtok Svätá stolica, ktorá zároveň v tejto súvislosti varovala pred rozkolom v cirkvi.

Informuje o tom TASR na základe správ Vatican News a agentúry Reuters.

V rámci synodálnej cesty majú laici po celom svete možnosť vyjadriť sa k fungovaniu katolíckej cirkvi. Nemecká synodálna cesta požaduje zrušenie kňazského celibátu a zároveň zavedenie kňazského svätenia pre ženy a tiež požehnávanie zväzkov osôb rovnakého pohlavia.

„Nebolo by prípustné rozbiehať v diecézach, prv než by existovala dohoda odsúhlasená na úrovni univerzálnej cirkvi, nové oficiálne štruktúry alebo náuky, čo by predstavovalo ranu pre cirkevné spoločenstvo a ohrozenie jednoty cirkvi,“ píše sa vo vyhlásení Svätej stolice, ktoré síce nebolo podpísané pápežom, ale experti pripomínajú, že by nemohlo byť vydané bez Františkovho súhlasu.

Čítajte tiež

Ako pripomína Reuters, nemecká katolícka cirkev síce nie je najväčšou národnou cirkvou na svete, avšak má značný vplyv v dôsledku obrovského objemu peňazí, ktorými disponuje vďaka inštitútu cirkevnej dane v Nemecku. Napríklad diecéza v Kolíne nad Rýnom, ktorá je najväčšou v krajine, má väčšie príjmy než samotný Vatikán.

Podľa štatistík za rok 2020 oficiálne vystúpilo z katolíckej cirkvi 400-tisíc Nemcov. V nemeckej katolíckej cirkvi tak ostalo menej než 23 miliónov ľudí.

Synodálna cesta v Nemecku by podľa Reuters mohla viesť k rozštiepeniu podobnému tomu, ktoré sa stalo v anglikánskych a protestantských cirkvách po tom, čo v posledných desaťročiach zaviedli podobné zmeny.

„Cirkev v Nemecku nepôjde svojou vlastnou ‚nemeckou cestou‘,“ povedali v spoločnej reakcii šéf nemeckých biskupov Georg Bätzing a predsedníčka Centrálneho výboru nemeckých katolíkov Irme Stetterová-Karpová.

Inzercia

Zároveň dodali, že bolo ich povinnosťou upozorniť na veci, ktoré podľa nich potrebujú zmenu. Vyjadrenie Vatikánu ich prekvapilo. Kritizujú však ochotu Svätej stolice o vstup do dialógu, čo podľa nich svedčí o slabej komunikácii v rámci cirkvi.

Plné znenie vyhlásenia Svätej stolice:

„V záujme ochrany slobody Božieho ľudu a výkonu biskupskej služby sa zdá byť nevyhnutné upresniť, že Synodálna cesta v Nemecku nemá právomoc zaviazať biskupov a veriacich, aby prijali nové spôsoby riadenia a nové doktrinálne a morálne prístupy.

Nebolo by prípustné rozbiehať v diecézach, prv než by existovala dohoda odsúhlasená na úrovni univerzálnej Cirkvi, nové oficiálne štruktúry alebo náuky, čo by predstavovalo ranu pre cirkevné spoločenstvo a ohrozenie jednoty Cirkvi. Ako pripomenul Svätý Otec vo svojom liste kráčajúcemu Božiemu ľudu v Nemecku:

«Univerzálna Cirkev žije v partikulárnych cirkvách a z partikulárnych cirkví, tak ako partikulárne cirkvi žijú a prekvitajú v univerzálnej Cirkvi a z univerzálnej Cirkvi, a ak sa oddelia od celého cirkevného tela, slabnú, podliehajú skaze a odumierajú. Z toho vyplýva potreba udržiavať spoločenstvo s celým telom Cirkvi vždy živé a účinné» (č. 9).

Preto dúfame, že návrhy Cesty partikulárnych cirkví v Nemecku sa začlenia do synodálneho procesu, ktorým sa uberá univerzálna Cirkev, na vzájomné obohatenie a na svedectvo o jednote, ktorou telo Cirkvi prejavuje svoju vernosť Kristovi Pánovi.“


Čítajte tiež

 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Na úseku medzi Martinom a Ružomberkom sa vodiči zdržia viac ako štyri hodiny. Najhoršia situácia je podľa policajtov na úseku Kraľovany – Šútovo. Medzi Martinom a Ružomberkom sa skrížilo a zapadlo až 15 kamiónov. (tasr)

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo strelil svoj premiérový gól v drese Al-Nassr v zápase 15. kola najvyššej súťaže v Saudskej Arábii. Tridsaťsedemročný Ronaldo sa po odchode z Manchestru United dohodol s klubom z Rijádu na dvaapolročnej zmluve, v tíme plní funkciu kapitána. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.