Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. február 2016

Posledné dielo Umberta Eca vyjde už na budúci týždeň

Esej má názov Pape Satan Aleppe - Kronika tekutej spoločnosti a po korekcii samotným autorom je pripravená na vydanie. Pôvodne mala vyjsť v máji tohto roka.

Už koncom budúceho týždňa vyjde posledné dielo talianskeho spisovateľa a filozofa Umberta Eca, ktorý zomrel v piatok vo veku 84 rokov v Miláne. Oznámila to dnes agentúra APA s odvolaním sa na jeho nezávislé vydavateľstvo La nave di Teseo (Théseova loď), ktoré založil iba pred niekoľkými mesiacmi spolu s vydavateľkou Elisabettou Sgarbiovou.

Esej s názvom Pape Satan Aleppe - Cronache di una societa liquida (Pape Satan Aleppe - Kronika tekutej spoločnosti) sa podľa Sgarbiovej zaoberá aktuálnymi témami a po korekcii samotným autorom je pripravená na vydanie. Pôvodný termín vydania bol máj tohto roka.

Eco sa rozhodol založiť vlastné vydavateľstvo po tom, ako nakladateľstvo Mondadori, vlastnené rodinou expremiéra Silvia Berlusconiho, vlani v októbri pohltilo deväť vydavateľstiev konkurenčného mediálneho koncernu RCS Mediagroup, napríklad Adelphi, Bompiani a Rizzoli.

Sgarbiová po tejto fúzii odišla z čela vydavateľstva Bompiani. Prevzaté vydavateľstvá opustilo aj niekoľko známych autorov, ktorí sa pridali k Sgarbiovej. Medzi nimi boli okrem Eca aj Susanna Tamarová, Sandro Veronesi, Hanif Kureishi či Michael Cunningham. La nave di Teseo má v pláne vydať tento rok 50 titulov.

Pred prevzatím konkurenčných vydavateľských domov zverejnil Eco otvorený list podpísaný ďalšími autormi, v ktorom varuje pred monopolom nakladateľstva Mondadori v knižnom sektore v Taliansku. Takýto kolos by mal podľa neho obrovskú moc nad autormi a kníhkupcami, malé  vydavateľstvá by dohnal k zániku a udeľovanie literárnych cien by sa stalo "smiešne predvídateľné".

Inzercia

Odporúčame