Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. júl 2022, 13:40

Hrdí na rodinu

Nechceme protestovať proti dúhovému pochodu, tvrdí Chromík

Nechceme protestovať proti dúhovému pochodu, tvrdí Chromík

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Podľa organizátorov zhromaždenia manželstvo nie je väzenie, ale sloboda. Priaznivci rodiny sa v Bratislave stretnú desiatykrát.

Ľudia s červenými tričkami v sobotu zaplnia Rudnayovo námestie v Bratislave a priľahlé ulice. Priaznivci rodiny sa na zhromaždení Hrdí na rodinu stretnú už desiatykrát.

„Mottom tohto ročníka bude: Sloboda, odvaha, láska. Mnohí si myslia, že sú slobodní, keď sú bez rodiny, ale manželstvo je najväčšia sloboda a najväčšia odvaha milovať,“ povedala jedna z organizátorov Simona Tarčáková.

Zhromaždenie sa začne v sobotu o 15. hodine na Rudnayovom námestí. Organizátori plánujú prejsť menší okruh cez Staré Mesto a potom sa vrátia späť ku Katedrále sv. Martina.

„Otec a mama sú pre deti to najlepšie. To je naša myšlienka a hodnota, ktorú si vážime a ktorú chceme ukázať,“ povedal organizátor podujatia Anton Chromík s tým, že ich cieľom nie je moralizovať.

Podľa Chromíka ľudia vyjadria, že rodina je pre nich dôležitá a cenná. „My, ktorí tam prídeme, nejdeme protestovať, ale ukázať krásu rodiny,“ povedal Chromík, pričom pozval ľudí z celého Slovenska. „Budeme pozývať všetkých, aby sa ozvala Orava, Prešov, Banská Bystrica. Aj Bratislavčania budú vidieť, že Slovensko si rodinu váži.“

Podujatie naďalej apolitické

Organizátori pozývajú všetkých bez ohľadu na politickú orientáciu či svetonázor. „Pre nás je dôležité to, že táto myšlienka zjednocuje, ona je naozaj pre každého,“ povedal Chromík s argumentom, že ani minulé ročníky nemali problém s politikmi. Tvrdí, že ak prišli, rešpektovali to, že transparenty a vlajky politických strán či hnutí nie sú na podujatí vítané.

„Všetci prídeme v červených tričkách, na ktorých bude: ,Mama a tato navždy!‘ To je to, čo prezentujeme. Nevylučujeme nikoho, netriedime nikoho. Privítame každého, kto tieto hodnoty má v srdci a chce ich presadzovať,“ uviedol Chromík.

Inzercia

Anton Chromík a Simona Tarčáková. Foto – Postoj

„Budeme radi za každé požehnanie,“ povedal Chromík na otázku, či očakávajú účasť aj slovenských biskupov. Na minuloročnom zhromaždení sa prihováral rodinám predseda KBS a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Organizátori sú zvedaví, koľko ľudí „po koronových rokoch“ príde preukázať záujem o rodiny do ulíc.

Chromík nechcel prezradiť ulice, ktorými budú účastníci zhromaždenia pochodovať, vraj kvôli bezpečnosti. „Nebudeme robiť okruh tak, aby sme sa približovali k iným protestujúcim,“ upozornil na margo dúhového pochodu.

Paralelný dúhový pochod

Organizátori festivalu Dúhový Pride si program pripravili o pár ulíc ďalej na Hviezdoslavovom námestí. Tvrdia, že tohtoročný 12. ročník bude „väčší ako kedykoľvek predtým“. Uskutoční sa pod záštitou primátora hlavného mesta Matúša Valla.

Podľa Chromíka si každý zaslúži láskavú odpoveď a práve pochod Hrdí na rodinu bude odpoveďou, ktorá v tom čase musí zaznieť. „Nemôže to byť násilná odpoveď ani odpoveď bez lásky, práve naopak, každý si láskavú odpoveď zaslúži,“ povedal Chromík.

„Nie je naším cieľom približovať sa k iným ľuďom, ktorí presadzujú svoje požiadavky, naším cieľom je vyjadriť radosť z rodiny tak ako každý rok,“ dodal.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)

pred 4 hodinami

„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.