David Cameron: Som rád, že Británia nebude v európskom superštáte

Ako nájsť spôsob, aby britský premiér David Cameron mohol obhájiť pred svojimi občanmi britské členstvo v EÚ, a súčasne aby dohoda EÚ s Britániou nezmenila základnú povahu európskej integrácie?
Zhruba o to išlo v rokovaniach Davida Camerona s európskymi lídrami, ktoré vyvrcholili včera v noci na bruselskom samite. Premiér Robert Fico kvôli nim zmeškal aj míting v Banskej Bystrici s tisíckami svojich prívržencov. A musel sedieť na samite, kde sa riešilo, ako odvrátiť „brexit“, ktorý slovenských voličov dva týždne pred voľbami až tak netrápi.
Výsledkom je 24-stranový dokument, kde sa píše, že dve krajiny, Veľká Británia a Dánsko, nemusia nikdy prijať euro. De facto sa síce nič nemení, Cameronovi to však mohlo stačiť na to, aby britskej verejnosti z Bruselu oznámil, že Británia nikdy nebude súčasťou „európskeho superštátu“. Britský premiér po skončení samitu uviedol, že je pripravený odporučiť britským voličom, aby v referende hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v únii.
Aj ďalšie Cameronove víťazstvo má však najmä symbolickú hodnotu. Reformná zmluva s EÚ má zaručiť, že zásada „stále tesnejšej únie“ nebude platiť pre Britániu. Na základe tejto zásady sa nemá ďalej rozširovať platnosť európskych zmlúv. Lenže aj tento Cameronov triumf má skôr politický zmysel, nie priamy právny význam.
Cameronovi však išlo najmä o jedno konkrétne víťazstvo. „Budú zavedené nové a ťažké obmedzenia k prístupu do nášho systému sociálneho zabezpečenia pre zahraničných pracovníkov EÚ,“ skonštatoval britský premiér. Ocenil, že sa Británii na summite podarilo presadiť aj mechanizmus „záchrannej brzdy“, ktorá po jeho aktivácii zaručí, že počas siedmich rokov budú mať zahraniční pracovníci štvorročné obmedzenie k britským zamestnaneckým dávkam.
Británia bude teda môcť nasledujúcich sedem rokov požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť tiež detské prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii. Zahraničných pracovníkov, ktorí už v Británii pôsobia, sa pravidlo o znížení detských prídavkov bude týkať až od roku 2020.
Merkelová síce dohodu s Britániou privítala, zároveň priznala, že niektoré kompromisy sa jej neprijímali jednoducho. To platí predovšetkým pokiaľ ide o cieľ „stále tesnejšej únie“, od ktorého sa teraz Londýn odklonil. „Ide o emocionálnu záležitosť. Patrím k tým, ktorí sú za pokračujúcu integráciu,“ dodala.
Členstvo v EÚ je niečo, čo má podľa Merkelovej „veľkú hodnotu“, predovšetkým v časoch turbulencií a neistoty vo svete. „Želám Davidovi Cameronovi v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch všetko najlepšie.“
Fico: Dohoda stojí za to, aby sme udržali Európsku úniu pohromade
Európska únia dala dohodou, ktorú odsúhlasili lídri členských štátov na summite v Bruseli, šancu Veľkej Británii zostať v dvadsaťosemčlennom bloku. V piatok to po skončení dvojdňového rokovania Európskej rady vyhlásil slovenský premiér Robert Fico.
Za podstatné označil to, že sa za ňu postavil aj britský premiér David Cameron. Ten na jej základe chce robiť v rámci referenda, ktoré plánuje vyhlásiť, kampaň v prospech zotrvania jeho krajiny v EÚ. Kompromisný návrh dohody upravuje vzťahy medzi Londýnom a EÚ na základe Cameronových požiadaviek.
Nimi chcel okrem iného zabrániť zneužívaniu sociálnych dávok v Británii. Nasledujúcich sedem rokov bude môcť požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť tiež detské prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii. Pre zahraničných pracovníkov, ktorí už v krajine pôsobia, sa pravidlo o znížení detských prídavkov bude týkať až od roku 2020. Novinkou, ktorá sa dostala do dohody je, že obmedzenie sociálnych benefitov môžu využiť tiež ostatné členské štáty únie.
Návrh ešte musí schváliť rada ministrov a zaťažkávacia skúška ju čaká v Európskom parlamente.
K ďalším oblastiam, ktoré Cameron navrhoval upraviť, sú vzťahy medzi členskými a nečlenskými štátmi eurozóny, konkurencieschopnosť EÚ a posilnenie právomocí národných parlamentov.
Fico upozornil, že týmto sa prvýkrát oficiálne pripustila dvojkoľajnosť vývoja Európskej únie. „Pretože jedno tempo vývoja bude v eurozóne, kde sme všetci za väčšiu mieru integrácie, spájania sa a spolupráce a druhé tempo bude medzi nečlenskými štátmi,“ vysvetlil. Spokojnosť však vyslovil s tým, že sa odbúra množstvo legislatívy, ktoré zbytočne zaťažuje podnikanie.
„Dohoda stojí za to, aby sme udržali Európsku úniu pohromade. Bolo by veľmi zlé, keby v čase rozdielnych názorov na migráciu vychádzali na povrch javy, že nie sme ani schopní udržať sa pohromade,“ uzavrel premiér.
Dnes treba vedieť
Za bombovými poplachmi v Belehrade stojí Západ, tvrdí srbská premiérka
Hlásenia o bombách sú podľa nej nátlakom zo zahraničia za odmietnutie uvaliť sankcie na Rusko.
Slovnaft reagoval na návrh Igora Matoviča zdaniť ruskú ropu. „Budeme postupovať tak, aby konkurenčné prostredie na trhu s palivami bolo na Slovensku naďalej zachované. To znamená, aby voľný obchod s motorovými palivami mohol prúdiť smerom na Slovensko, ale aj zo Slovenska,“ uviedol hovorca spoločnosti Anton Molnár.
Vojakov z Azovstaľu údajne previezli do obcí v Donecku ovládaných Ruskom. Moskva tvrdí, že títo bojovníci Azovu sa vzdali a teraz sú v zajatí. Ukrajinské vedenie zas nazvalo ich prevoz do samozvanej Doneckej ľudovej republiky „evakuáciou“.
Súhrn udalostí v utorok 17. mája:
- Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na Vladimíra Pčolinského.
- SaS predstavila vlastné opatrenia. Ak prelomia ich veto, nebudú dodržiavať koaličnú zmluvu.
- Matovič predloží na vláde mimoriadne zdanenie ruskej ropy. SaS to bude vetovať.
- Z obliehaných oceliarní Azovstaľ evakuovali viac ako 260 ukrajinských vojakov.
- Putin pomáha určovať pohyb ruských síl v Donbase, tvrdia západné tajné služby.
- Rusi zaútočili na vojenskú základňu vzdialenú 15 kilometrov od hraníc s Poľskom.
- Zomrel jeden z najobľúbenejších českých hercov Josef Abrhám.
WHO sa obáva vzniku nových variantov koronavírusu v KĽDR
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že je „hlboko znepokojený“ šírením sa vírusu v nezaočkovanej populácii.
OĽaNO reaguje na SaS
Vyhrážanie sa nedodržiavaním koaličnej zmluvy je začiatok konca spolupráce
OĽaNO hovorí, že nerozumie postoju SaS pri pomoci rodinám.
Ruský plukovník v štátnej televízii
Situácia sa pre nás bude zhoršovať. Sme v úplnej geopolitickej izolácii
Plukovník v zálohe Michail Chodarionok vo vysielaní ruskej štátnej televízie Rossija-1 varoval pred nepriaznivým priebehom ruských vojenských operácií na Ukrajine.
SaS bude vetovať návrh Igora Matoviča na zdanenie ruskej ropy. Nová daň by podľa nej viedla k zvýšeniu cien pohonných hmôt na Slovensku. „Igor Matovič sám priznal, že takúto daň nezaviedla žiadna krajina v Európe a on prišiel s týmto nápadom ako prvý. Je absurdné, že si myslí, že práve on vyrieši ceny pohonných hmôt," hovorí Richard Sulík.
Taliansky Eni si otvára účty v eurách a rubľoch, aby mohol platiť za ruský plyn
Zatiaľ nie je jasné, či nebude krok energetického koncernu v rozpore so sankciami Európskej únie.
Pri útoku ruských síl v obci Desna zomrelo osem ľudí, 12 je zranených. V dedine, ktorá leží zhruba 70 kilometrov severne od ukrajinskej metropoly Kyjev, sa nachádza veľké vojenské výcvikové stredisko.