Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. február 2016

10 umelcov odmenili cenou Fra Angelico za kresťanský prínos do kultúry

Rada Konferencie biskupov Slovenska pre vedu, vzdelanie a kultúru, ktorú vedie ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov SR biskup František Rábek, už po 14. raz ocenila umelcov, ktorí vo svojej tvorbe i práci vyznávajú kresťanské hodnoty a princípy.

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo vo štvrtok 18. februára večer pri príležitosti sviatku sv. Fra Angelica, patróna umelcov, v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave. Ceny odovzdal biskup František Rábek.
      

Ocenenie Fra Angelico získali v rôznych kategóriách títo umelci: v oblasti slovesného umenia - prof. Jozef Leikert, sestra Iva Kušíková a režisér Peter Weinciller. Za prínos v oblasti výtvarného umenia ju prevzali akademický maliar Ladislav Čarný, architekt Peter Pásztor a akademická maliarka Eva Cisárová. V oblasti hudobného umenia ocenenie získal známy organista a organizátor organových festivalov na Slovensku Stanislav Šurin. V tejto kategórii cenu Fra Angelico udelili aj dvom zborom - zboru pôsobiacemu pri Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove Chorus Latinus Pressoviensis pod vedením dirigenta Stanislava Šarišského a speváckemu zboru pri Kostole Najsvätejšej Trojice (Kostol Trinitárov) v Bratislave, ktorý vedie dirigent Peter Čačko.
      

V špeciálnej mimoriadnej kategórii udelili ocenenie patróna umelcov in memoriam známemu muzikológovi, hudobníkovi a editorovi starej slovenskej hudby Jánovi Albrechtovi.
      

Cena Fra Angelico, ktorú Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru pri KBS udeľuje popredným umelcom, vedcom a teoretikom, je prejavom uznania zástupcom umeleckej obce zo strany katolíckej cirkvi za to, že aj dnes, v čase úpadku kultúry, v čase globalizácie, komercionalizácie a liberalizmu a napriek silnejúcemu tlaku neváhajú presadzovať vo svojej tvorbe kresťanské myšlienky a hodnoty.  
      

Na slávnosti sa zúčastnili mnohé osobnosti z oblasti cirkevného, kultúrneho a spoločenského života a ďalší hostia. Slávnostnému oceňovaniu predchádzala svätá omša za umelcov a pracovníkov kultúry v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa (jezuitskom kostole), ktorú k sviatku blahoslaveného Fra Angelica, patróna umelcov, celebroval biskup František Rábek.
      

Blahoslavený Fra Angelico je taliansky ranorenesančný maliar a dominikánsky kňaz. Vlastným menom sa volal Giovanni z Fiesole, zomrel v roku 1455. Je známy tým, že v Kaplnke sv. Mikuláša V. vo Vatikáne namaľoval cyklus fresiek Osudy sv. Vavrinca a sv. Štefana. V Kláštore San Marco vo Florencii vytvoril fresky Posledný súd, neskôr dokončil oltárny obraz Zvestovania Panny Márie v Kostole San Domenico vo Fiesole. Jeho maliarskym svetom bol svet nebies, nadzmyselná krása, svätci, anjeli. Preslávil sa najmä obrazom Korunovanie Panny Márie. Vyslúžil si ním pomenovanie Frater Giovanni Angelico, čiže Anjelský brat Ján. Je pochovaný v Ríme v chráme Santa Maria sopra Minerva. Ako jeden z najvýznamnejších maliarov florentskej skorej renesancie sa stal patrónom umelcov.
    
 

Inzercia

Odporúčame

Prípadov chrípky výrazne pribudlo, zomreli dvaja ľudia

Prípadov chrípky výrazne pribudlo, zomreli dvaja ľudia

Chorých na chrípku počas týždňa výrazne pribudlo, vyžiadala si tiež dve úmrtia. Lekári nahlásili 10.019 prípadov chrípky a jej podobných ochorení. "V porovnaní s predchádzajúcim týždňom išlo o vzostup chorobnosti o 19,8 percenta," informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Najviac chorých bolo v Nitrianskom kraji, najmenej v Košickom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.