Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. júl 2022, 10:31

Kolíková chce zmenu právnej úpravy pri drogových trestných činoch

Šéfka rezortu spravodlivosti to uviedla v nadväznosti na neprávoplatné rozhodnutie trnavského súdu, ktorý odsúdil Josefa Š. na 15 rokov väzenia za pestovanie marihuany.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) volá po zmene právnej úpravy drogových trestných činov a ukladania trestu prepadnutia majetku. Vyhlásila to v nadväznosti na neprávoplatné rozhodnutie Okresného súdu Trnava, ktorý odsúdil Josefa Š. na 15 rokov väzenia za pestovanie marihuany.

Kolíková podotkla, že sa jej zatiaľ nepodarilo dosiahnuť v koalícii podporu na legislatívne zmeny. „Ale budem sa o to naďalej usilovať, nech budem v akejkoľvek politickej role,“ zdôraznila.

Okresný súd uznal v utorok Josefa Š. za vinného z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi. Ako priblížila hovorkyňa Krajského súdu v Trnave a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová, obžalovaný by si mal odpykať 15-ročný trest v ústave so stredným stupňom stráženia.

„Zároveň súd uložil obžalovanému trest prepadnutia majetku, ktorého vlastníkom sa stáva štát,“ uviedla s tým, že Josef Š. dostal tiež dvojročný ochranný dohľad a protitoxikomanické liečenie ambulantnou formou.

Po prepustení z výkonu trestu odňatia slobody je povinný oznamovať údaje o spôsobe a zdrojoch svojej obživy. Tiež sa bude musieť osobne hlásiť jedenkrát za tri kalendárne mesiace u probačného a mediačného úradníka súdu. A vopred oznamovať vzdialenie sa z miesta bydliska uvedeného v rozhodnutí súdu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 46 minútami

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, informoval o „bezprecedentnom kybernetickom útoku“ na svoju webovú stránku. Enerhoatom spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené. Webová stránka úradu bola podľa Enerhoatomu „napadnutá z ruského územia“. (tasr)

pred hodinou
pred hodinou

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred hodinou

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred 2 hodinami

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred 2 hodinami

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.