Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. február 2016

Odchod Británie z EÚ ešte nie je zažehnaný, rokuje sa ďalej

Rokovania európskych lídrov v Bruseli o reforme vzťahov medzi Britániou a zvyškom Európskej únie pokračujú druhým dňom v snahe dospieť k dohode, ktorá by uspokojila britského premiéra Davida Camerona aj ostatné členské štáty únie.

Odchod Británie z EÚ ešte nie je zažehnaný, rokuje sa ďalej

Slovenský premiér Robert Fico nedokáže predvídať, kedy sa skončí druhý deň rokovaní o dohode s Veľkou Britániou, o ktorej lídri členských štátov Európskej únie rokujú na summite v Bruseli.
      

Podľa Fica by bol dosah jej odchodu na EÚ desivý, ale výrazne by poškodil aj Britániu. „Je záujem nájsť nejaký kompromis. Dohodneme sa, otázka je kedy. Či ešte do normálnych večerných hodín alebo, ako obyčajne, nenormálne budeme rokovať v noci, čo považujem za úplne šialené,“ konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii.
 

Avizoval, že keď bude Slovensko predsedať EÚ, pôjde o jednu z vecí, na ktorú bude tlačiť, teda aby rokovania netrvali do skorých ranných hodín. V prvý deň summitu sa lídri rozišli po druhej hodine rannej a následne do 5.30 h ešte pokračovali bilaterálne rokovania k úprave kompromisného návrhu dohody medzi Britániou a zvyšnými členskými štátmi.
      

„Je to nedôstojné, potom sa to prenáša do nervozity. Nie je dôstojné, aby premiéri ráno o tretej formulovali nejaké texty,“ zdôraznil Fico.
      

Jedným z problémov je vyplácanie zamestnaneckých príspevkov, napríklad na bývanie. Diskutuje sa o dĺžke prechodného obdobia na ich obmedzenie. Británia požaduje 13 rokov, pre niektoré členské štáty je to príliš veľa. Navrhujú sedem. „Niekde sa tieto návrhy pravdepodobne stretnú,“ poznamenal Fico s tým, že ich obmedzenie nebude mať retroaktívnu účinnosť, ale bude sa týkať iba nových zamestnancov, ktorí do Británie prídu z iných členských krajín.
      

Veľká diskusia je aj okolo indexácie rodinných prídavkov. Teda ich nastavenia na výšku v domovských štátoch, kde býva dieťa rodičov pracujúcich v Británii.
 

Premiéri a prezidenti otvorili dnes o 11.00 h druhé kolo rokovaní po tom, ako počas uplynulej noci prebehla séria rokovaní medzi lídrami krajín majúcich výhrady k niektorým britským požiadavkám, predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.
      

Dnešnú sériu bilaterálnych rokovaní otvára český premiér Bohuslav Sobotka, ktorý má mandát rokovať v mene krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
      

Inzercia

Počas noci právni experti priebežne prispôsobovali znenie dokumentu o vzťahoch s Britániou, na ktorom by sa dnes mali všetci premiéri a prezidenti dohodnúť, aby túto tému nemuseli odsunúť na prípadný ďalší krízový summit EÚ. Podľa diplomatických zdrojov bude návrh nového dokumentu predložený až poobede, lebo aj napriek dosiahnutiu určitého pokroku počas nočných rokovaní dohoda stále ešte nie je „na spadnutie“.
      

Cameron potrebuje takú dohodu, s ktorou by mohol v Británii presviedčať voličov pred referendom, že EÚ urobila dostatočné ústupky na to, aby malo zmysel zostávať jej členom, a teda vyhnúť sa tzv. brexitu.
      

Na druhej strane členské štáty nie sú ochotné ustupovať v otázke základných hodnôt a slobôd, kam patrí aj sloboda voľného pohybu s možnosťou pracovať v inom členskom štáte a využívať rovnaké sociálne výhody.
      

Londýn požaduje obmedzenie sociálnych dávok pre pracovníkov z iných európskych štátov, najmä zníženie príspevkov pre deti takýchto zamestnancov, ak tieto deti žijú mimo Británie.
      

Agentúra DPA s odkazom na britské národné štatistiky pripomenula, že koncom roka 2015 na britskom trhu práce pôsobili vyše dva milióny občanov iných krajín EÚ, z celkového počtu približne 31 miliónov pracovníkov. Británia predstavuje piatu najväčšiu ekonomiku sveta.
      

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov z prostredia EÚ je v Británii odhadom 100 000 zamestnancov zo Slovenska a prípadná indexácia detských prídavkov by sa týkala okolo tisícky detí.
      

Medzi ďalšími nevyriešenými spormi, ktoré musia lídri EÚ dnes dotiahnuť do konca, je otázka čoraz užšej európskej integrácie, čo Londýn odmieta, či britská požiadavka na vytvorenie mechanizmu pre krajiny stojace mimo eurozóny, aby tieto mali kontrolu nad jej rozhodnutiami.
      

V prípade úspešného dosiahnutia dohody medzi EÚ a Britániou je britský premiér ochotný čo najskôr vyhlásiť referendum o zotrvaní krajiny v EÚ, ktoré by sa tak mohlo konať už 23. júna.
 
 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.