Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. február 2016

Focus: Preferencie Smeru nestúpajú, strana by potrebovala partnera

Smer a SNS by mohli vytvoriť vládu so 77 kreslami. Pravicová koalícia by vládu nezostavila.

Smer pätnásť dní pred marcovými voľbami neprekročil hranicu 35%. Na to, aby vytvoril vládu by tak potreboval koaličného partnera. Smer by v parlamente získal 62 kresiel, s nacionalistickou SNS by však dokázali vytvoriť väčšinovú vládu. 

SNS v porovnaní s údajmi Focusu spred týždňa stúpla o 0,6%, môže však ísť o štatistickú odchýlku. 

Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry Focus pre denník SME a zároveň posledného pred voľbami by sa do parlamentu dostalo spolu sedem strán: najsilnejšou pravicovou stranou je podľa prieskumu Sieť Radoslava Prochádzku (14% a v parlamente by obsadila 25 kresiel), nasleduje SNS (8,7% a ziskom 15 kresiel), Most-Híd (8,2% - čo predstavuje 15 kresiel).

KDH by volilo 7% a získali by 12 mandátov. Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie OĽaNO-Nova so ziskom 6,1% a s 11 kreslami a SaS, ktoré by volilo 5,5% a mali by 10 mandátov. 

Pravicovým stranám by na zostavenie väčšinovej vládnej koalície chýbali tri kreslá v parlamente. 

Strana podnikateľa Borisa Kollára Sme rodina má tiež šancu na vstup do parlamentu. Získala by 4,2%. Sociológ Martin Slosiarik z Focusu však upozorňuje, že môže ísť o protestné hlasy voličov, pri ktorých je vždy otázne, či prídu voliť aj v deň volieb. 

Agentúra Focus robila prieskum od 6. do 14. februára na vzorke 1005 respondentov. 
 

Zdroj: Agentúra Focus pre Denník SME

Inzercia

Odporúčame