Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2022, 07:22

Európsky parlament žiada opatrenia pre ženy v odmeňovaní a starostlivosti o deti

Výzvu podporili aj slovenské europoslankyne. Miriam Lexmann (KDH) upozornila, že pretrvávajúca chudoba u žien je, žiaľ, fenoménom, s ktorým sa Únii doteraz nepodarilo vyrovnať.

„Preto som rada, že Európsky parlament prijal správu, ktorá navrhuje konkrétne riešenia. Chudoba žien súvisí najmä s rozdielom v odmeňovaní, následným rozdielom v dôchodkoch, ako aj s tým, že starostlivosť o deti a príbuzných odkázaných na opatrovanie je väčšinou na ich pleciach,“ povedala.

Slovenská eurooslankyňa pripomenula, že súčasný sociálny systém ženy za čas strávený starostlivosťou o iné osoby neodmeňuje, ale ich trestá. Lexmann podľa svojich slov aj preto dlhodobo žiada zmenu nastavenia dôchodkového systému tak, aby viac oceňoval obdobia strávené starostlivosťou o deti či príbuzných a zhodnotil tieto obdobia v nároku na starobný dôchodok.

„Takisto som sa zasadila o to, aby bola lepšie ohodnotená starostlivosť o deti počas materskej a rodičovskej dovolenky,“ uviedla Lexmann. Podľa jej slov sa jej tento prístup podarilo presadiť do niekoľkých správ europarlamentu s tým, že upozornila najmä na veľký prínos takejto starostlivosti pre celú spoločnosť.

„Taktiež sa mi podarilo presadiť, že Správa o európskych opatreniach v oblasti starostlivosti, ktorú sme tiež prijali tento týždeň, obsahuje požiadavku na lepšie podmienky pre neformálnych opatrovateľov vrátane finančnej a psychosociálnej podpory a odľahčovacej služby,“ odkázala.

Europoslankyňa Monika Beňová (Smer) spresnila, že ženy sú vystavované väčšiemu riziku chudoby a sociálneho vylúčenia. Osobitne sú podľa nej ohrozené osamelé matky, pri ktorých nedostatok zdrojov zasahuje ich deti, ktoré sú najzraniteľnejšou skupinou.

„Vďaka pretrvávajúcim rodovým nerovnostiam majú, bohužiaľ, ženy omnoho menšiu šancu zabezpečiť si pre seba a svoje deti slušný a dôstojný život,“ zhodnotila situáciu.

Pripomenula, že Európska záruka pre deti je nástrojom, ktorý má pomôcť, aby mali deti ohrozené chudobou prístup k základným službám, akými sú zdravotná starostlivosť či vzdelanie. To však podľa nej nestačí a je potrebné, aby na tento nástroj nadväzovali konkrétne opatrenia zabraňujúce rozširovaniu chudoby žien.

Jedným z ich výsledkov musí byť rýchlejšie zmenšovanie mzdových rozdielov medzi ženami a mužmi. „V niektorých krajinách sa osvedčilo nastavenie nejakej maximálnej úrovne takéhoto rozdielu, ktorej prekročenie je následne sankcionované,“ upozornila Beňová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.