Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šport
08. júl 2022

Historická noc

Slafkovský a Nemec ovládli draft NHL. Slovenský hokej ešte nič podobné nezažil

„Do poslednej chvíle som to nevedel, až keď som počul ,Slovakia‘, tak som už prestal počúvať a ani neviem, čo sa stalo,“ reagoval Juraj Slafkovský po tom, ako sa stal jednotkou draftu NHL.

Slafkovský a Nemec ovládli draft NHL. Slovenský hokej ešte nič podobné nezažil

Juraj Slafkovský s predstaviteľmi Montrealu. Foto: TASR/AP

Hovorilo sa o tom len veľmi opatrne. Aj keď špekulácie každým dňom naberali na intenzite, ide o veľké prekvapenie. Už pred draftom bolo jasné, že pre slovenský hokej pôjde o výnimočnú noc. To, že sa vôbec uvažovalo o Slovákovi ako možnej jednotke, bolo niečo mimoriadne.

Napokon zazneli v montrealskom Bell Centre slovenské mená ako prvé dve. Juraj Slafkovský sa stal jednotkou, Šimon Nemec dvojkou. V prvom kole bol vybratý aj Filip Mešár z 26. miesta.

Slafkovský a Mešár putujú do Montrealu, Nemec odštartuje kariéru v New Jersey. 

Zlomenie rekordu Mariána Gáboríka (3. miesto v roku 2000) sa od Slafkovského očakávalo. Nakoniec bol prekonaný aj Nemcom. Obrovský úspech podčiarkuje aj fakt, že Slafkovský je len deviatou jednotkou draftu z Európy v histórii. 

Slafkovský a Nemec sú navyše iba druhou európskou dvojicou na najvyšších priečkach. Tou prvou boli v roku 2004 ruské superhviezdy Alexander Ovečkin a Jevgenij Malkin. 

Nezvyčajné ranné stretnutie

„O tom, že by som mohol byť jednotka, som sa dozvedel niekedy po majstrovstvách sveta a po NHL Scouting Combine. Nevedel som, čo očakávať, ale keď som počul, ako Kent Hughes vyslovil, že si vyberajú hráča zo Slovenska, tak som bol, že ,wow‘,“ povedal Slafkovský po tom, ako zaznelo jeho meno.

Zástupcovia Montrealu sa s ním stretli ešte ráno v deň draftu, čo nie je zvyčajné. Už to naznačovalo veľké prekvapenie. „Znamená to pre mňa strašne veľa. Keď som vedel, že sa to môže stať, tak som si to dal za cieľ a som nesmierne šťastný, že to vyšlo. Do poslednej chvíle som to nevedel, až keď som počul ,Slovakia‘, tak som už prestal počúvať a ani neviem, čo sa stalo. Ale som šťastný, že stojím tu, kde som,“ opísal svoje pocity pre RTVS.

Pri Slafkovskom sa pred draftom najčastejšie skloňovalo druhé miesto. Väčšina skautov radila na najvyššiu pozíciu kanadského centra Shanea Wrighta. Jeho pozícia sa spočiatku zdala byť neotrasiteľná. Všetko však zmenila posledná sezóna, v ktorej skončil až na ôsmom mieste v bodovaní juniorskej OHL. Od budúcej jednotky draftu sa čakala väčšia dominancia. Wright však pre pandémiu vynechal celú jednu sezónu.

Pochybnosti medzi skautmi začali narastať po olympiáde v Pekingu, na ktorej zažiaril Slafkovský a stal sa najužitočnejším hráčom. Po tom, ako potvrdil svoje výkony aj na šampionáte, sa už otvorene začalo hovoriť o tom, že Wright by mohol prísť o post jednotky na úkor slovenského krídelníka. Kanaďana si nakoniec vybral až Seattle zo štvrtého miesta. Okrem Slovákov ho predbehol aj tretí Logan Cooley. Počas prvých troch výberov boli viackrát zábery na Wrighta. Bolo na nich vidieť, že nie je vo svojej koži a pôsobil nahnevane. 

V prospech Slafkovského mohlo rozhodnúť viac faktorov. Tým hlavným môže byť to, že je pripravený okamžite naskočiť do kolotoča NHL. Na klubovej aj medzinárodnej scéne ukázal, že zvládol prechod medzi seniorov.

Po drafte to spomenul aj generálny manažér Montrealu Hughes. Podľa neho bolo Slafkovského výhodou to, že bol rozdielovým hráčom na olympiáde a majstrovstvách sveta. „Jedna z otázok, ktoré som mu položil, sa týkala toho, čo na hokeji najviac miluje. Povedal mi, že je rád na ľade, keď jeho tím vedie 4:3 alebo prehráva 3:4. Tento typ reakcie sa nám pozdával," dodal. 

Fanúšikovia chceli Wrighta

Fanúšikovia Montrealu neboli pred draftom príliš nadšení z toho, že by si mal ich klub vybrať Slováka. Niektorí ho dokonca pri príchode vybučali. Slafkovský však na to zareagoval po svojom. „Fanúšikovia sa mi páčia. Sú šialení, niektorí povzbudzujú, niektorí bučia. Ale to je hokej, je to hokejové mesto,“ reagoval tesne pred draftom.

Canadiens čakali na prvú voľbu 32 rokov. Veľkolepá udalosť sa teraz navyše konala v ich meste. Fanúšikovia dávali aj na sociálnych sieťach jasne najavo, že si želajú, aby ju klub využil na výber Kanaďana Wrighta. 

Montreal je najslávnejší a najúspešnejší hokejový klub, aj keď jeho posledný úspech je už dávno zapadnutý prachom. Naposledy sa tešil zo zisku Stanley Cupu v roku 1993.

Fanúšikovia sú teda hladní po úspechu a očakávajú, že práve s novou jednotkou by sa mohlo začať blýskať na lepšie časy. Tlak je v Montreale obrovský. Vedenie sa však rozhodlo ísť proti vôli fanúšikov a nedraftovaním domáceho hráča zvolilo riskantnejšiu cestu.

„Naozaj sme si dobre naštudovali všetkých hráčov a dospelo to k tomuto rozhodnutiu. Splnil všetky naše požiadavky,“ povedal o výbere Slafkovského generálny manažér Canadiens Kent Hughes. 

Montreal je hokejové mesto, a ak sa hráč dostane do nemilosti fanúšikov, tak mu to dajú okamžite pocítiť. Je tu však aj druhá a lepšia stránka miestnych. Tú pocítili aj hráči z Európy. Dlhé roky bol kapitánom Canadiens Fín Saku Koivu, ktorý bol veľkým obľúbencom fanúšikov. Veľmi dobrú kariéru má za sebou aj Čech Tomáš Plekanec. Od prvých chvíľ si bude chcieť na svoju stranu získať fanúšikov aj Slafkovský. Pri tých slovenských to dokázal nielen svojou hrou, ale aj sebavedomím a pohotovými vyjadreniami. 

Nemec bol prekvapený a nervózny

Mimoriadnu noc pre slovenský hokej znásobil druhý výber, ktorý malo New Jersey Devils. Diabli sa pred draftom zrejme pripravovali na to, že Montreal zoberie Wrighta a oni pôjdu po Slafkovskom.

Inzercia

Situáciu však museli prehodnotiť a siahli po slovenskom obrancovi Šimonovi Nemcovi. Ich ťah nebol až taký prekvapivý. Wright aj Cooley sú centri, ktorých Devils nepotrebujú, keďže na tejto pozícii už majú nedávne draftové jednotky Nica Hischiera a Jacka Hughesa. 

„Som nesmierne prekvapený, je to úžasné. Slováci na prvom a druhom mieste. Keď sme boli deti, snívali sme o tom a teraz sa to splnilo,“ povedal Nemec.

Šimon Nemec. Foto:TASR/AP

Nemcovi, podobne ako Slafkovskému, výrazne pomohli skúsenosti v mužskom hokeji. Obranca odohral vydarenú sezónu v Nitre a najmä v play off bol veľkým ťahúňom. Na olympiáde veľa neodohral, ale vyšli mu majstrovstvá sveta vo Fínsku.

Väčšina odborníkov však s ním ako možnou dvojkou nerátala. „Všetci hovorili, že budem štvrtý, piaty alebo šiesty. No byť druhý celkovo je úžasné. Som naozaj nadšený a nemôžem tomu uveriť,“ povedal.

„Bol som trochu nervózny, ale vedel som, že New Jersey má veľa centrov a potrebovali obrancu,“ dodal. 

Aby toho nebolo málo, tak v prvom kole zaznelo aj meno Filipa Mešára. Vybral si ho Montreal, ktorý tak svoje prvé dve voľby využil na draftovanie dvoch Slovákov.

Rýchlonohý popradský útočník bol v preddraftových rebríčkoch na pomedzí prvého a druhého kola. Otázkou bolo, ako jeho pozíciu ovplyvní zranenie, ktoré mu zabránilo v možnosti dostať sa na majstrovstvá sveta. Jeho meno bolo v montrealskej hale počuť ako 26. v poradí. „Je to šialené, som rád, že idem do Montrealu, kde je aj Juraj,“ reagoval. 

Filip Mešár, Šimon Nemec a Juraj Slafkovský. Foto: TASR/AP

Kým pri Slafkovskom môžu byť námietky, že ide o úspech fínskej hokejovej školy, v prípade Nemca a Mešára to už neplatí. Obaja sú produktom slovenskej extraligy. Navyše sa očakáva, že v ďalších kolách by mohol prísť na rad aj nitriansky útočník Adam Sýkora. 

Zvládajú tlak, nechýba im sebavedomie

Slovensko ešte nikdy nemalo v prvom kole troch hráčov v jednom roku. Doterajšie maximum boli dvaja. V top 10 boli celkovo len štyria Slováci – Marián Gáborík (3. miesto v roku 2000), Róbert Petrovický (9 . – 1992), Branislav Mezei (10. – 1999) a Boris Valábik (10. – 2004).

Menoslov prvokolových výberov zo Slovenska ukazuje, že vysoká voľba automaticky nezaručuje úspech. Dôkazom sú aj mnohé jednotky draftu, ktorých kariéra sa neuberala takým smerom, ako by si priali skauti. Rozprávať by o tom mohli Čech Patrik Štefan či Rus Nail Yakupov. 

V súčasnosti však majú skauti oveľa lepšie možnosti na sledovanie hráčov ako pred 15 – 20 rokmi. Je to predovšetkým vďaka moderným technológiám a rôznym pokročilým štatistikám. 

Pre kluby, ktoré skončili v sezóne medzi poslednými, je draft obrovskou šancou vybudovať nový tím a odlepiť sa zo dna tabuľky. V poslednom období dokázalo viacero tímov poskladať okolo draftovej jednotky mužstvo, ktoré dokráčalo až k Stanley Cupu. Príkladom sú viacnásobní víťazi Tampa Bay, Chicago či Pittsburgh.

Najmä Chicago dokázalo svoje voľby využiť dokonale. V roku 2006 brali z tretieho miesta Johnatana Toewsa, o rok neskôr im lotéria priradila prvú voľbu a siahli po Patrickovi Kaneovi. Výsledkom sú tri Stanleyho poháre.

Zaujímavý je aj príbeh tučniakov z Pittsburghu, ktorí sa po konci éry Maria Lemieuxa a Járomíra Jágra prepadli až na dno NHL. Prišiel však rok 2004 a z druhého miesta vytiahli Jevgenija Malkina. V nasledujúcom drafte už mali možnosť najvyššej voľby, ktorá bola jasná – Sidney Crosby. Hviezdna dvojica napokon priviedla Pittsburgh k trom triumfom.

Veľké očakávania sa budú teraz vkladať aj do slovenských mladých talentov. Na Slafkovského, Nemca a Mešára sa už nebudú upierať len oči našich fanúšikov. Sledovať ich bude celý svet. Už viackrát ukázali, že vedia zvládnuť tlak a nechýba im sebavedomie. 

Juraj Slafkovský ešte pred veľkou slávnosťou v Montreale povedal, že chce, aby si ho po skončení kariéry pamätali ako najlepšieho hráča z tohto draftu. Štartovaciu pozíciu na splnenie tohto cieľa má vynikajúcu. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.