Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2022, 17:30

Uznesenie o kardinálovi Zenovi

Europarlament vyzval hongkonské orgány, aby stiahli obvinenia voči kardinálovi

Europarlament vyzval hongkonské orgány, aby stiahli obvinenia voči kardinálovi

Foto – Postoj/Pavol Rábara

Poslanci zároveň vyzvali členské krajiny EÚ, aby boli nápomocné prenasledovaným prodemokratickým aktivistom.

Európsky parlament veľkou väčšinou hlasov prijal uznesenie o nedávnom zatknutí hongkonského kardinála Josepha Zena. Vyzval hongkonské úrady, aby stiahli všetky obvinenia proti kardinálovi Zenovi a ďalším štyrom správcom fondu humanitárnej pomoci.

Europoslanci vyzývajú členské krajiny, aby boli nápomocné prenasledovaným prodemokratickým aktivistom a všemožne podporili kardinála Zena a všetkých prenasledovaných, súdených a väznených náboženských lídrov.

Iniciátorkou a autorkou uznesenia je europoslankyňa Miriam Lexmann.

Europoslanci zapojili aj Vatikán

Kardinála Zena má podľa rezolúcie v plnej miere podporiť aj Vatikán. Europoslanci vyzvali Svätú stolicu, aby podporovala náboženských vodcov, ktorí čelia prenasledovaniu alebo riziku zadržania v rámci režimu národnej bezpečnosti v Hongkongu.

Europarlament súčasne vyzval Vatikán, aby posilnil svoje diplomatické úsilie a svoj vplyv na čínske orgány a aby požadoval zrušenie všetkých obvinení proti kardinálovi Zenovi a ukončenie prenasledovania a porušovania ľudských práv.

Europarlament sa zároveň domnieva, že zatknutie je jasnou ukážkou deklarovaného zámeru Johna Leeho Ka-Chiua utláčať všetky kritické hlasy ešte výraznejšie.

Inzercia

Porušoval „národnú bezpečnosť“

Deväťdesiatročného kardinála Zena zatkli hongkonské úrady v máji 2022. Odvolávali sa na nový zákon o národnej bezpečnosti. Zatknutie si vyslúžilo kritiku zo strany Západu, Čína ju však odmietala a tvrdila, že zadržaní aktivisti konšpirovali so zahraničnými mocnosťami.

„Tieto osoby sú podozrivé z konšpirovania a uzatvárania tajných dohôd so zahraničnými mocnosťami s cieľom ohroziť národnú bezpečnosť. Ide o veľmi závažný čin,“ uviedol vo vyhlásení hongkonský úrad.

Okrem kardinála v máji zatkli aj ďalších aktivistov – speváčku populárnej hudby Denise Ho, bývalú advokátku Margaret Ng a akademika Hui Po-keunga. Všetci aktivisti sa dostali z väzenia na kauciu.

Podľa organizácie Human Rights Watch dosiahol Hongkong „šokujúce nové dno“. Znepokojenie vyjadrili aj Vatikán a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Ministerstva vnútra zriadilo infolinku pre voličov. Dostupná bude už od pondelka 25. septembra aj v deň volieb, teda 30. septembra. Jej služby môžu občania využiť na číslach 02/48592317 a 02/48952312. (tasr)

pred 9 hodinami

Šéf Hlasu Peter Pellegrini uviedol, že je zástancom „veľkej reformy“ trestnoprávneho prostredia. Vie si predstaviť zánik špeciálnej prokuratúry, pričom by jej kompetencie prebral jeden z námestníkov generálnej prokuratúry. „Ak sa ukáže, že špeciálny prokurátor a jeho inštitút splnil svoju historickú úlohu vo vysporiadaní sa s mafiou, a keď by to bol tretí námestník a špeciálna odnož na generálnej prokuratúre, myslím si, že by odrobili tú istú robotu ako ju odrobia teraz,“ vravel v debate Pellegrini.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.