Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. júl 2022, 13:57

Reakcia na Roe vs. Wade

Europarlament chce potrat pre každého, Šimečka to podporuje, Lexmann kritizuje

Europarlament chce potrat pre každého, Šimečka to podporuje, Lexmann kritizuje

Foto: TASR/Michal Svítok a Pavel Neubauer

„Progresívna ľavica neváha ísť hanebne proti zakladajúcim zmluvám EÚ a vnucovať občanom svoje pokrútené vnímanie práva na život,“ reaguje Lexmann.

Európsky parlament zahlasoval za rezolúciu vyzývajúcu členské krajiny eurobloku, aby do Charty základných práv EÚ doplnili článok, ktorý právo na interrupciu bude definovať ako základné právo.

Europoslanci tak reagovali na júnové rozhodnutie amerického najvyššieho súdu, ktorý v USA zrušil ústavné právo žien na umelé prerušenie tehotenstva.

Rezolúciu podporilo 324 poslancov EP, 155 bolo proti a 38 sa hlasovania zdržalo. Daný článok by mal obsahovať formuláciu so znením, že "každý má právo na bezpečnú a legálnu interrupciu".

Europoslanci v tejto súvislosti odsúdili „posun dozadu“, ktorý podľa nich nastáva nielen v USA v otázke práv žien a sexuálnych i reprodukčných práv. Majú problém aj s obmedzovaním potratov v niektorých krajinách Únie, ako napríklad v Poľsku a na Malte. Spomínalo sa však aj Chorvátsko, Slovensko či Litva.

Proti rezolúcii boli mnohí konzervatívni či kresťanskodemokratickí poslanci vrátane šéfa frakcie Európskej ľudovej strany Manfreda Webera.

Čítajte tiež

Návrh iniciovala frakcia Obnovme Európu. Jedným zo spoluautorov je aj slovenský europoslanec a líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Okrem neho za rezulúciu hlasovala aj Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca zo SaS, Vladimír Bilčík zo Spolu a Robert Hajšel zo Smeru.

Proti boli Miriam Lexmann z KDH, Peter Pollák z OĽaNO, Milan Uhrík z Republiky a Miroslav Radačovský.

Je to bezprecedentná výzva, hovorí Lexmann

Europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann uznesenie ostro kritizuje.

„Bezprecedentná výzva na začlenenie „práva na potrat pre každého“ do Charty základných práv EÚ v prijatom uznesení Európskeho parlamentu je neakceptovateľným zásahom do existujúcej medzinárodnoprávnej ochrany práv a dôstojnosti každého človeka, ktorá zahŕňa ochranu ľudského života od počatia,“ hovorí Lexmann.

Uznesenie podľa Lexmann hrubým spôsobom narúša suverenitu členských štátov EÚ a podkopáva princíp subsidiarity. 

Inzercia

„Progresívna ľavica neváha ísť hanebne proti zakladajúcim zmluvám EÚ a vnucovať európskym občanom svoje pokrútené vnímanie najzákladnejšieho ľudského práva, ktorým je právo na život. V neposlednom rade si tiež všimnime absurdnú formuláciu ,potrat pre každého‘ – môže snáď pod srdcom nosiť dieťa niekto iný ako žena?“ píše europoslankyňa.

Európska reakcia na Roe vs. Wade

Najvyšší súd Spojených štátov koncom júna zrušil prelomové rozhodnutie v prípade "Roeová verzus Wade" z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo ženy na interrupciu. Umožnil tak jednotlivým štátom prijať prísnejšie zákony týkajúce sa potratov či dokonca ich zákaz.

Sociálnodemokratická poslankyňa Maria Noichlová označila verdikt súdu USA za "trpký úder pre práva žien a sebaurčenie nás všetkých".

V rezolúcii europarlametu sa píše, že vyjadruje "pevnú solidaritu a podporu ženám a dievčatám v USA a tiež ľuďom zapojeným do poskytovania a presadzovania práva na prístup k legálnej a bezpečnej starostlivosti súvisiacej s interrupciami za takýchto náročných okolností".

AFP upozorňuje, že zatiaľ čo hlasovanie EP záväzné nie je, spomínaná charta EÚ záväzná je – na jej zmenu je však potrebný súhlas všetkých 27 členských krajín eurobloku.

Ženy si zaslúžia niečo lepšie ako potraty, tvrdí právnička

Rezolúciu, ktorá požaduje, aby bolo v Charte uvedené, že „každý má právo na bezpečnú a legálnu interrupciu“, kritizuje okrem konzervatívnych politikov aj právnička Adina Portaruová z organizácie ADF International.

„Ženy si zaslúžia niečo lepšie ako potrat. Európa, ktorá je skutočne oddaná ľudským právam, je taká, ktorá rešpektuje a chráni životy oboch v tehotenstve - podporuje matku aj dieťa,“ tvrdí Portaruová podľa Catholic News Agency.

Navrhovaný text článku je podľa nej „nepresný a zavádzajúci“. „Neexistuje žiadne „právo“ na interrupciu – naopak, článok 2 Charty základných práv Európskej únie presadzuje právo na život pre každého,“ tvrdí.

Rezolúcia sa stala terčom kritiky konzervatívcov aj kvôli jej vágnemu zneniu. Keďže návrh znenia nového článku neobsahuje časové obmedzenie, môže byť interpretovaný ako garancia práva na potrat v priebehu celého tehotenstva.

„Radikálny pokus poslancov Európskeho parlamentu tlačiť na krajiny, aby prijali extrémny režim – umelé prerušenie tehotenstva počas všetkých deviatich mesiacov tehotenstva – predstavuje krok, ktorý nie je v súlade s európskym ľudom,“ uviedla právnička, ktorá pripomenula, že 6 zo 7 Európanov podporujú aspoň nejakú formu právneho obmedzenia potratov.

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami
pred 46 minútami

„Predstavu zhotoviteľa Rázsoch vnímam ako veľmi, ale veľmi optimistickú,“ hovorí riaditeľ trnavskej nemocnice Vladislav Šrojta, ktorý chce tiež stavať novú nemocnicu, už vyberá projektanta a Útvar hodnoty za peniaze im odporúča pokračovať v prípravách. Štát si podľa Šrojtu nemôže dovoliť, aby peniaze z plánu obnovy na zdravotníctvo prepadli. Intenzívne v týchto dňoch komunikuje aj so štátnymi autoritami a nevylučuje, že namiesto Bratislavy bude nakoniec stáť nová nemocnica v Trnave.

pred hodinou

V pléne parlamentu vystúpi budúcu stredu podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Oznámil to predseda Národnej rady Boris Kollár (Sme rodina). Vystúpenie sa začne o 10. hodine. Kollár priblížil, že bude tlmočené, no poslanci nebudú môcť klásť otázky. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.