Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. február 2016

Turecké lietadlá po útoku v Ankare podnikli nálety na severe Iraku

Turecké sily uskutočnili v noci nadnes rozsiahlu bojovú operáciu na severe Iraku, kde podnikli nálety na pozície v Turecku zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).Terčom lietadiel bol skupina 60-70 príslušníkov PKK, medzi ktorými boli aj členovia jej vedenia. Nálety trvali údajne vyše hodiny a odohrali sa v oblasti Haftanin na severe Iraku.

K tejto bojovej operácii došlo iba niekoľko hodín po tom, ako výbuch bomby nastraženej v aute usmrtil v Ankare najmenej 28 ľudí a ďalším 61 osobám spôsobil zranenia. Ako napísal dnes denník Hürriyet, podľa informácií z generálneho štábu tureckej armády 30 zo zranených už opustili nemocnicu, stav zvyšných 31 osôb je stabilizovaný a podrobujú sa liečbe.
      

V súvislosti so stredajším útokom v Ankare prezident Recep Tayyip Erdogan zrušil svoju návštevu Azerbajdžanu, kam mal odcestovať práve dnes, a premiér Ahmet Davutoglu ešte v stredu zrušil svoju cestu do Bruselu.
      

Provládne turecké noviny Yeni Šafak dnes informovali, že útok v Ankare spáchal Sýrčan, ktorého sa podarilo identifikovať podľa odtlačkov prstov. Podľa denníka ide o Saliha Necara, ktorý zrejme prišiel do Turecka s utečencami zo Sýrie.
      

Podľa vyjadrenia vysokopostaveného predstaviteľa tureckých bezpečnostných zložiek prvé výsledky vyšetrovania naznačujú, že zodpovednosť za útok v Ankare nesú militanti zo zakázanej PKK.
      

K stredajšiemu útoku došlo v situácii, keď v Ankare stále platia prísne bezpečnostné opatrenia, a to v súvislosti so samovražednými útokmi z 10. októbra 2015, keď dvojica atentátnikov odpálila výbušniny na svojich telách v dave ľudí, ktorí sa zišli na mierovej demonštrácii. O život vtedy prišlo 101 osôb a ide tak o atentát s najvyšším počtom obetí v novodobých dejinách Turecka.
      

Po stredajšom atentáte turecká rada pre televízne vysielanie uvalila zákaz na vysielanie záberov z miesta útoku, čo je však v Turecku v takýchto prípadoch obvyklé.

Inzercia

Odporúčame

KDH: Premiér pri migrantoch zdôrazňuje politiku, ktorú sám zanedbával

KDH: Premiér pri migrantoch zdôrazňuje politiku, ktorú sám zanedbával

Predseda vlády SR Robert Fico v závere svojej druhej vlády využíva až zneužíva objektívnu situáciu súvisiacu s migráciou na zdôrazňovanie politiky, ktorú osem rokov zanedbával. Vyhlásil to dnes pred novinármi líder KDH Ján Figeľ s tým, že pre jeho hnutie nie je bezpečnosť teraz objavená téma, ale bola vždy prioritou.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.