Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. február 2016

Median SK vidí Kollára v parlamente, podľa MVK by päť percent nedosiahol

Pri percentách pre SMER-SD sa prieskumy oboch agentúr takmer zhodujú. Ďalšie poradie strán sa v agentúrach Median SK a MVK výrazne líši. Podľa prvej agentúry by ako druhá skončila strana SNS s 10,5 percenta a pri MVK by druhé miesto obsadila strana #Sieť so 14,5 percenta.

Median SK vidí Kollára v parlamente, podľa MVK by päť percent nedosiahol

FOTO TASR

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom februára, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 32,1 percenta hlasov voličov. Druhá by skončila SNS s 10,5 percenta hlasov. Treťou najsilnejšou stranou by bola #Sieť so ziskom 8,7 percenta.

Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK na objednávku RTVS. Prieskum sa uskutočnil formou telefonických rozhovorov v období od 7. do 16. februára na reprezentatívnej vzorke 1001 respondentov.

Do parlamentu by sa podľa tohto prieskumu dostali aj predstavitelia ďalších piatich politických strán. Most-Híd by volilo 7,9 percenta respondentov, OĽaNO-NOVA by so ziskom 7,5 percenta hlasov skončila na piatom mieste. SaS získala 6,7 percenta a KDH 6,6 percenta hlasov. Strana Sme rodina – Boris Kollár by sa do parlamentu dostala so ziskom 5,5 percenta hlasov.

Pod hranicou zvoliteľnosti by ostala strana Kotleba – ĽS-NS (3,4), SMK-MKP (2,4), SKOK (1,8), KSS (1,7), SDKÚ-DS (1,1), TIP (1,0), SZS (0,6), Šanca (0,6), DS - Ľudo Kaník (0,5), VZDOR (0,4), MKDA (0,3), Koalícia Spoločne za Slovensko (0,3), Priama demokracia (0,2), 0dvaha – Veľká národná a proruská koalícia (0,2) a SMS (0,0).

Podľa prieskumu by sa na voľbách určite zúčastnilo 52,4 percenta opýtaných, skôr by sa zúčastnilo 15,3 percenta respondentov, 7,6 percenta by sa skôr nezúčastnilo a 24,7 percenta opýtaných by sa na voľbách nezúčastnilo určite.

Prieskum agentúry MVK

Inzercia

Na základe najnovšieho prieskumu agentúry MVK by sa do Národnej rady (NR) SR dostalo sedem strán. Vyhral by Smer-SD s 32,5 percenta, čo by mu vynieslo 58 mandátov. Druhou najsilnejšou stranou so 14,5 percentami by bola #Sieť, ktorá by disponovala 26 zástupcami.
      

Slovenská národná strana by s 10,5 percentami obsadila 19 poslaneckých kresiel. KDH by podporilo 9 percent opýtaných, čím by získalo 17 mandátov. Strana Most-Híd (7 percent) by získala 12 zákonodarcov. Po 9 poslancov by v parlamente mali OĽaNO-Nova (5 percent) a Strana maďarskej komunity (5 percent).
      

Pred bránami NR SR by zostali strany Sme rodina – Boris Kollár (4,5 percenta), SaS (4 percentá), SKOK! (3 percentá), Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (1,5 percenta), SDKÚ-DS (1 percento) aj KSS (0,5 percenta).
      

Pod jedno percento by získali aj  Strana zelených Slovenska (0,5 percenta), TIP (0,5 percenta) a Šanca (0,5 percenta). Podporu 0,1 percenta by mali Strana moderného Slovenska, koalícia Spoločne za Slovensko, Demokrati Slovenska – Ľudo Kaník, Maďarská kresťanskodemokratická aliancia a Priama demokracia. Po nula percent by mali Odvaha – Veľká národná a proruská koalícia a VZDOR – strana práce.
      

Výsledky prieskumu sa zaokrúhľovali na 0,5 percenta.
      

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 10. až 14. februára na vzorke 1136 respondentov, ktorí si vyberali z 23 politických strán. Do rúk dostali lístok s ich zoznamom v poradí, ktoré si strany vyžrebovali pre marcové voľby.
      

Na voľbách by sa zúčastnilo 52,9 percenta opýtaných.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.